Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Zmiany w kredytach hipotecznych

2015-01-29 09:00:00 (ost. akt: 2015-01-29 08:48:47)

Autor zdjęcia: Fotolia

Wraz z początkiem 2015 roku weszły w życie zmiany dotyczące zaciągania kredytów hipotecznych. Przyszli kredytobiorcy muszą liczyć się z wieloma utrudnieniami na drodze do własnego M.

Mało kto ma możliwość kupna mieszkania za gotówkę, większość osób wiąże się z bankiem na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Niestety, nawet kupno mieszkania na kredyt to konieczność posiadania odpowiedniej kwoty wkładu własnego. W ubiegłym roku w tej kwestii było nieco łatwiej – kredytobiorcy musieli posiadać wkład własny w wysokości 5 procent wartości mieszkania, które chcieli kupić. Od stycznia tego roku obowiązują nowe wymogi tak zwanej rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego. Kto chce kupić własne M na kredyt, może liczyć maksymalnie na kwotę odpowiadającą 90 procent wartości mieszkania. Oznacza to, że 10 procent trzeba wyłożyć z własnej kieszeni.

A może „Mieszkanie dla Młodych”?

10 procent wartości mieszkania to już spora kwota i nie każdy ma oszczędności, które by ten warunek spełniały. Co mają zrobić osoby, które nie dysponują wkładem własnym, natomiast mają zdolność kredytową? Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”, który dofinansuje wkład własny. Niestety, w tym przypadku trzeba liczyć się z wieloma obostrzeniami, dotyczącymi między innymi wieku kredytobiorcy czy pochodzenia mieszkania. W ramach programu można bowiem kupić jedynie mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego, czyli bezpośrednio u deweloperów. Nie każdy będzie więc miał możliwość skorzystania z rządowej formy wsparcia dla kredytobiorców. Innym rozwiązaniem może być zabezpieczenie kredytu nie tylko na nabywanym mieszkaniu, ale też na innej nieruchomości, na przykład na mieszkaniu rodziców czy innych członków rodziny. Wtedy jednak właściciele tej dodatkowej nieruchomości również muszą przystąpić do kredytu.

Skąd wziąć wkład własny?

Pieniądze na wkład własny można też pożyczyć w banku w ramach dowolnego kredytu gotówkowego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w najbliższych latach będziemy mieć do spłacenia nie jeden, a dwa kredyty. Dla wielu osób mogą to być zobowiązania, których nie udźwigną ich domowe, często ledwo dopinające się, budżety. Co więcej, kredyt gotówkowy może uniemożliwić późniejsze wzięcie kredytu hipotecznego. Dzieje się tak dlatego, że każde dodatkowe zobowiązanie obniża naszą zdolność kredytową. Nawet jeśli na wstępie mamy zdolność kredytową do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, po zaciągnięciu kredytu gotówkowego comiesięczne zobowiązanie w wysokości kilkuset złotych może sprawić, że bank nie udzieli nam kredytu na zakup wymarzonego M lub otrzymamy kredyt w niższej wysokości i będziemy musieli kupić mieszkanie mniejsze lub z innych powodów tańsze (np. gorsza lokalizacja lub niższy standard).

Klient wybierze ubezpieczenie


Wyższy wkład własny to niejedyna zmiana na tegorocznym rynku kredytów hipotecznych. Wraz z końcem marca 2015 roku wejdzie w życie kolejna rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, tym razem kryjąca się pod literą U. Rekomendacja ta dotyczy kwestii pośrednictwa banków w sprzedaży ubezpieczeń wymaganych do każdego kredytu hipotecznego. Do tej pory kredytobiorcy wraz z umową kredytu hipotecznego otrzymywali do podpisania umowę ubezpieczenia tego kredytu. Klienci raczej nie mieli wyboru - od podpisania umowy ubezpieczenia zależało późniejsze otrzymanie kredytu. Dzięki rekomendacji U klienci będą mogli sami wybrać, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym ubezpieczą swój kredyt hipoteczny. To zmiana korzystna dla klientów, a dla banków niekoniecznie – obecnie ubezpieczenia są często jedynie wirtualne, a posiadana polisa wcale nie gwarantuje wypłaty środków w razie nagłej utraty pracy czy innych zdarzeń, które polisa obejmowała, przynajmniej na papierze. Bankom przecież nie zależy na szybkiej wypłacie środków.
abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. KMR #1653338 | 83.14.*.* 2 lut 2015 15:59

    W artykule jest napisana nieprawda: "Pieniądze na wkład własny można też pożyczyć w banku w ramach dowolnego kredytu gotówkowe" wg. Rekomendacji KNF pieniądze na wkład własny nie mogą pochodzić z kredytów i pożyczek. I takowe oświadczenie składa klient podpisując wniosek o kredyt hipoteczny pod groźbą sankcji.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz