Piątek, 17 sierpnia 2018. Imieniny Anity, Elizy, Mirona

Szklane elementy w mieszkaniu

2014-09-01 08:34:16 (ost. akt: 2014-08-27 14:37:03)

Autor zdjęcia: Fotolia

Szkło zawsze wygląda dobrze. W nowoczesnej aranżacji podkreśli modernizm wykończenia, a w tradycyjnych wnętrzach, zabarwione na ciepłe odcienie, stworzy przyjazną atmosferę. Dzięki szklanym meblom, elementom dekoracyjnym i dodatkom zyskamy zupełnie nową przestrzeń, w której grać będą barwy, przejrzystości i odbijające się światło.

Szkło jest materiałem, który z powodzeniem spełnia w mieszkaniu dwie funkcje. Bardzo często służy jako dekoracja, ale znacznie częściej jest po prostu stosowane ze względów praktycznych. Jego wykorzystanie pozwala przede wszystkim doświetlić pomieszczenia. Dzięki temu poprawia się komfort życia domowników, bowiem dostęp do światła przekłada się na nastrój, usprawnia też pracę umysłową i... pozwala zaoszczędzić na sztucznym oświetleniu.

Niebieski w drzwiach smaku nie dodaje

Przeszklenia spotykamy najczęściej w drzwiach wewnętrznych. Ich wygląd powinien być jednak dobrany pod kątem przeznaczenia konkretnego pomieszczenia. W miejscach, gdzie dostęp do silnego światła nie jest najważniejszy, wykorzystuje się matowe szyby rozpraszające światło. To rozwiązanie współgra z kolorystyką utrzymaną w ciepłych, relaksujących odcieniach: brudnej czerwieni, pomarańczowego, beżowego i kremowego. Takie szkło w drzwiach sprawdza się najlepiej w sypialni, pokoju telewizyjnym lub salonie, który służy nam do wypoczynku.
Natomiast we wnętrzach, w których częściej pracuje-my niż się relaksujemy, np. w kuchni czy gabinecie, znacznie lepiej sprawdzają się drzwi z szybami gładkimi. Zabarwienie powinno być lekko kremowe lub białe. Ciekawą propozycją są też szyby całkowicie przezroczyste — wpasowują się one jednak tylko w aranżacje o surowym charakterze. Z całą pewnością należy unikać natomiast szyb zabarwionych na niebiesko w kuchni, a przede wszystkim w jadalni. Błękit sprawia bowiem, iż przyrządzone potrawy będą wydawać się mniej atrakcyjne.

Tafla szkła
zamiast luksferów

Innym zastosowaniem szkła we wnętrzu są luksfery. Ścianki działowe wykonane z kwadratowych lub prostokątnych tzw. pustaków szklanych są dosyć często spotykanym elementem dekoracyjnym. Niestety, równie często jest to element zwyczajnie nadużywany. Luksfery wyglądają przyzwoicie w łazienkach lub innych pomieszczeniach niestykających się z elewacjami, w których nie da się inaczej wprowadzić naturalnego światła. Stawanie masywnych szklanych ścian w salonach i kuchniach rzadko wygląda atrakcyjnie, natomiast niepotrzebnie zajmuje przestrzeń.
Wykorzystanie luksferów zmusza nas także do aranżowania całego wnętrza w harmonii z ich kolorem, przez co dobór mebli staje się znacznie trudniejszy. Nowoczesna architektura wnętrz stawia raczej na ścianki wykonane z jednolitych tafli hartowanego szkła, o gładkiej fakturze oraz pełnej przezroczystości, przeplatanej miejscami z dekoracyjnymi motywami geometrycznymi oraz — rzadziej — florystycznymi.

Szklane schody
robią karierę

Szkło wkracza coraz częściej w miejsca w domu, w których tradycyjnie wykorzystywano materiały kojarzące się przede wszystkim z solidnością i bezpieczeństwem. Przykładem mogą być schody. Szklane wypełnienie balustrady to element, do którego wszyscy zdążyli już przywyknąć. Rzadziej spotykaną, ale jeszcze efektowniej wyglądającą konstrukcją są szklane stopnie. Wykonane są one z kilkuwarstwowego, laminowanego szkła. Kolorystyka i zdobienia, tak jak w przypadku innych szklanych elementów dekoracyjnych, są ograniczone tylko inwencją zamawiającego lub projektanta. Niestety, staranność, z jaką schody muszą być wykonane, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo użytkowania, przekłada się też na ich cenę.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB