Szkło zawsze wygląda dobrze. W nowoczesnej aranżacji podkreśli modernizm wykończenia, a w tradycyjnych wnętrzach, zabarwione na ciepłe odcienie, stworzy przyjazną atmosferę. Dzięki szklanym meblom, elementom dekoracyjnym i dodatkom zyskamy zupełnie nową przestrzeń, w której grać będą barwy, przejrzystości i odbijające się światło.
Niebieski w drzwiach smaku nie dodaje
Przeszklenia spotykamy najczęściej w drzwiach wewnętrznych. Ich wygląd powinien być jednak dobrany pod kątem przeznaczenia konkretnego pomieszczenia. W miejscach, gdzie dostęp do silnego światła nie jest najważniejszy, wykorzystuje się matowe szyby rozpraszające światło. To rozwiązanie współgra z kolorystyką utrzymaną w ciepłych, relaksujących odcieniach: brudnej czerwieni, pomarańczowego, beżowego i kremowego. Takie szkło w drzwiach sprawdza się najlepiej w sypialni, pokoju telewizyjnym lub salonie, który służy nam do wypoczynku.
Natomiast we wnętrzach, w których częściej pracuje-my niż się relaksujemy, np. w kuchni czy gabinecie, znacznie lepiej sprawdzają się drzwi z szybami gładkimi. Zabarwienie powinno być lekko kremowe lub białe. Ciekawą propozycją są też szyby całkowicie przezroczyste — wpasowują się one jednak tylko w aranżacje o surowym charakterze. Z całą pewnością należy unikać natomiast szyb zabarwionych na niebiesko w kuchni, a przede wszystkim w jadalni. Błękit sprawia bowiem, iż przyrządzone potrawy będą wydawać się mniej atrakcyjne.
Tafla szkła
zamiast luksferów
Innym zastosowaniem szkła we wnętrzu są luksfery. Ścianki działowe wykonane z kwadratowych lub prostokątnych tzw. pustaków szklanych są dosyć często spotykanym elementem dekoracyjnym. Niestety, równie często jest to element zwyczajnie nadużywany. Luksfery wyglądają przyzwoicie w łazienkach lub innych pomieszczeniach niestykających się z elewacjami, w których nie da się inaczej wprowadzić naturalnego światła. Stawanie masywnych szklanych ścian w salonach i kuchniach rzadko wygląda atrakcyjnie, natomiast niepotrzebnie zajmuje przestrzeń.
Wykorzystanie luksferów zmusza nas także do aranżowania całego wnętrza w harmonii z ich kolorem, przez co dobór mebli staje się znacznie trudniejszy. Nowoczesna architektura wnętrz stawia raczej na ścianki wykonane z jednolitych tafli hartowanego szkła, o gładkiej fakturze oraz pełnej przezroczystości, przeplatanej miejscami z dekoracyjnymi motywami geometrycznymi oraz — rzadziej — florystycznymi.
Szklane schody
robią karierę
Szkło wkracza coraz częściej w miejsca w domu, w których tradycyjnie wykorzystywano materiały kojarzące się przede wszystkim z solidnością i bezpieczeństwem. Przykładem mogą być schody. Szklane wypełnienie balustrady to element, do którego wszyscy zdążyli już przywyknąć. Rzadziej spotykaną, ale jeszcze efektowniej wyglądającą konstrukcją są szklane stopnie. Wykonane są one z kilkuwarstwowego, laminowanego szkła. Kolorystyka i zdobienia, tak jak w przypadku innych szklanych elementów dekoracyjnych, są ograniczone tylko inwencją zamawiającego lub projektanta. Niestety, staranność, z jaką schody muszą być wykonane, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo użytkowania, przekłada się też na ich cenę.
abc
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez