środa, 24 października 2018. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Światło zmienia wnętrze

2014-08-29 09:29:18 (ost. akt: 2014-08-27 14:32:59)

Autor zdjęcia: Fotolia

Oświetlenie wnętrza ma wpływ zarówno na jego nastrój i kolorystykę, jak i na funkcjonalność. Ważne, by było skuteczne, efektowne i odpowiednio dopasowane do konkretnego miejsca.

Światło jest istotnym elementem każdego pomieszczenia, a budowanie architektury wnętrza za pomocą światła staje się coraz bardziej popularne. Oświetlenie pomaga kreować przestrzeń, wydobywa walory wnętrza, ożywia kolory, a nawet może optycznie powiększać pomieszczenie. Wraz z potrzebami konsumentów zmienia się oferta producentów, którzy kreują coraz ciekawsze rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe.

Inne do pracy,
inne do wypoczynku
Wybierając lampy, musimy wziąć pod uwagę upodobania oraz tryb życia domowników. Niektórzy lepiej czują się w bardzo jasnych pomieszczeniach, inni wolą półmrok i łagodne światło lampki. Innego oświetlenia wymagają osoby pracujące w domu i przesiadujące długie godziny za biurkiem, a innego osoby spędzające czas wolny na kanapie. Pomiędzy różnymi rodzajami oświetlenia w mieszkaniu powinna panować harmonia, a w każdym pomieszczeniu dobrze byłoby mieć kilka źródeł światła. Decydując się na określony typ oświetlenia musimy wziąć pod uwagę powierzchnię i wysokość wnętrza, a także rozmieszczenie mebli i okien.
Żyrandol nad stołem w centrum jadalni
W pokoju dziennym, oprócz głównego źródła światła, muszą znajdować się też dodatkowe punkty świetlne. Jeśli mieszkamy w domku, powinniśmy zadbać o odpowiednią jasność schodów, nie tylko w celach estetycznych, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Mamy do wyboru oprawy na ściany z żarówkami lub halogenami, halogeny wbudowane w ścianę lub zamontowane w podstopniach.
W kuchni i jadalni najistotniejsze jest dobre oświetlenie blatu roboczego oraz miejsca spożywania posiłków. Lampki nad blatem roboczym umieszcza się najczęściej pod szafkami kuchennymi, czasami też montuje się w panelu pod szafkami dodatkowe halogeny. Oświetlenie górne też się przyda – nie musi to być jednak specjalna lampa, wystarczy, że równomiernie rozjaśni całą kuchnię. Ważne jest natomiast zawieszenie żyrandola centralnie nad blatem stołu , przy którym jemy posiłki. Przy niewielkim stole wystarczy lampa z jednym źródłem światła, nad dużym stołem w jadalni potrzebne będą już co najmniej dwie lampy.

Dobrze oświetlone odbicie w lustrze

Korzystanie z łazienki zwykle odbywa się przy sztucznym świetle, dlatego powinno być ono przede wszystkim mocne. Trzeba zadbać o prawidłowe oświetlenie lustra – najlepszym sposobem jest otoczenie go światłem (małe lampki, halogeny lub podłużne świetlówki). Chodzi o to, aby nasza twarz w lustrze była równomiernie oświetlona, a jednocześnie, by światło nie oślepiało. Samo lustro też odgrywa dużą rolę w oświetleniu pomieszczenia – odbijające się w nim światło dodatkowo rozjaśni naszą łazienkę. Na suficie sprawdzą się małe lampki halogenowe lub plafoniery. W dużej łazience przyda się też dodatkowe źródło światła obok pralki.

Popraw wnętrze dobrym światłem
Im większa liczba źródeł światła, tym więcej jest możliwości kształtowania przestrzeni wnętrza. Niektóre „sztuczki” są w stanie nawet zmienić konstrukcje pokoju i jego wymiary. Niskie pomieszczenie „podwyższy” wysokie oświetlenie, znajdujące się tuż pod sufitem. W odwrotnym przypadku, gdy wnętrze jest za wysokie, problem rozwiążą nisko umieszczone oprawy ze światłem skierowanym w dół. Jeśli przestrzeń jest zbyt mała, warto ją naświetlić w wielu miejscach, a jeśli nasz pokój ma jeden bok dużo węższy, możemy go „poprawić”, podświetlając silniej jego dłuższą ścianę.
abc

Do wyboru mamy trzy rodzaje oświetlenia, a to, jak je ulokujemy, zależy przede wszystkim od funkcji, jaką światło ma w danym miejscu pełnić:

• światło główne – zastępuje światło dzienne, powinno równomiernie oświetlać całe wnętrze. Służą do tego oprawy sufitowe, dające rozproszone lub bezpośrednie światło: żyrandole, lampy wiszące lub lampki zamontowane w panelu umieszczonym na suficie

• światło miejscowe – jest uzupełnieniem ogólnego, rozjaśnia miejsca, w których wykonywane są dodatkowe czynności (czytanie, prace kuchenne czy warsztatowe). Światło nieco przytłumione będzie natomiast sprzyjało relaksowi. Światło miejscowe dają lampy stojące, stołowe i podłogowe, czasem lampki w panelu przymocowanym choćby do okapu

• światło dekoracyjne – służy wyeksponowaniu tych elementów mieszkania, które chcemy podkreślić. Można w ten sposób wyeksponować kolor, kształt, strukturę, pewne detale wyposażenia i inne elementy. Tego typu oświetlenie potrafi też wykreować przyjazną atmosferę poprzez grę cieni czy kolor światła.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB