Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Lato w ogrodzie

2014-08-29 08:01:27 (ost. akt: 2014-08-27 14:28:02)

Autor zdjęcia: Fotolia

Ogrody, altanki i tarasy latem tętnią życiem. To w nich relaksujemy się i odpoczywamy po ciężkim dniu pracy. Zarówno duży, jak i mały ogród nie tylko cieszy oczy, ale można go też praktycznie wykorzystać. I to na wiele sposobów.

Przy odrobinie wysiłku rodziców ogród latem może być prawdziwym rajem dla dzieci. To idealne miejsce — dziecko zawsze jest w pobliżu, możemy też dostosować je do zainteresowań i wieku naszych pociech. Tylko od wielkości ogrodu i zasobności portfela rodziców zależy, jak taki plac zabaw będzie wyglądał. Pamiętajmy, że powinien być on przede wszystkim bezpieczny. Urządzenia nie mogą być stłoczone, wokół każdego z nich trzeba pozostawić strefę wolną od wystających i twardych elementów. W ogrodowych placach zabaw najczęściej królują huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice czy urządzenia do wspinania, a najpopularniejszym materiałem jest drewno. Doskonale wpisuje się bowiem w otoczenie i klimat każdego ogrodu. Zadbajmy o to, by kupione lub samodzielnie budowane urządzenia do zabawy były stabilne, solidnie wykonane z elementów o gładkich powierzchniach i przede wszystkim trwałe.

Zabawa na drzewie albo w basenie
Starszym dzieciom ogromną frajdę sprawi, jeśli zbudujemy im na drzewie drewniany domek z linami, drabinkami i zjeżdżalniami. Maluchy będą mieć świetne miejsce do zabaw, w pobliżu domu i na świeżym powietrzu. W upalne dni doskonale sprawdzą się też ogrodowe baseny, które również można dostosować do wielkości naszego ogrodu. Na niewielkich przestrzeniach sprawdzą się baseny rozkładane, które po sezonie można zdemontować. Posiadacze większych ogrodów mogą natomiast stworzyć maluchom prawdziwy wodny raj, stawiając nawet pięciometrowy naziemny basen.

Jedz i gotuj
na powietrzu

Coraz bardziej popularne jest grillowanie czy wieczorne posiłki w ogrodzie, dlatego na czas lata warto urządzić sobie kuchnię w ogrodzie. Kuchnia letnia położona na zewnątrz domu jest zwykle wyodrębniona z części ogrodu, często bywa połączona z tarasem i miejscem do wypoczynku, gdzie stoją ogrodowe meble czy leżaki. Taka kuchnia na świeżym powietrzu, połączona z salonem, sprawi, że coraz więcej czasu będziemy spędzać w ogrodzie.

Po warzywa do ogrodu
Wielu posiadaczy ogrodów wykorzystuje je jako źródło zdrowej żywności. Hodowane w ogródku warzywa czy owoce to nie tylko satysfakcja dla ogrodnika, ale też pewność, że marchewka, rzodkiewka czy jabłka trafiające na nasz stół są zdrowe, bezpieczne i nieprzepełnione chemią. W USA można już kupić zestawy nasion pozwalające na utworzenie sporego ogrodu i wyżywienie całej rodziny. W Polsce jeszcze w ten sposób nikt nasion nie sprzedaje, choć przyznać trzeba, że i tak uprawa warzyw i owoców w domowych ogródkach jest u nas bardzo popularna.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB