Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

W MdM będą zmiany

2014-08-28 08:53:27 (ost. akt: 2014-08-27 13:56:32)

Autor zdjęcia: Fotoilia

Program wprowadzony ustawą z 27 września 2013 r. „o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi” zwany potocznie Mieszkanie dla Młodych (MdM) trwa już o początku roku. Na podstawie doświadczeń kilku pierwszych miesięcy zapadła decyzja o dość istotnych zmianach.

Program MdM ma obowiązywać od 2014 do 2018 roku. Przy zakupie nieruchomości młodzi ludzie mogą liczyć na dopłaty z budżetu państwa w wysokości 10, 15 lub nawet 20 procent wartości mieszkania. Program skierowany jest do ludzi młodych — osoba wchodząca do programu nie może mieć więcej niż 35 lat. Jeśli o dopłatę ubiega się małżeństwo, to liczy się wiek osoby młodszej — niekoniecznie jest to żona. Dopłatę może uzyskać małżeństwo lub osoba stanu wolnego tzw. singiel (singielka). Wówczas uzyskują prawo do dopłaty w wysokości 10 procent. Jeżeli posiadają dziecko, to mogą otrzymać nawet 15 procent wartości nieruchomości. Na kolejne 5 procent dopłaty mogą liczyć te osoby, u których po zakupie mieszkania w ciągu pięciu lat pojawi się trzecie lub kolejne dziecko. Nie musi to być dziecko „urodzone w rodzinie” — możliwe jest również przysposobienie.

Tylko na rynku pierwotnym,
tylko na kredyt

Zakupu nieruchomości można dokonać jedynie na rynku pierwotnym. Nie ma możliwości zakupu nieruchomości w spółdzielniach mieszkaniowych. Mieszkanie nie może być większe niż 75 mkw., lecz dofinansowanie dotyczy maksymalnie 50 mkw. Cena mieszkania nie może być wyższa niż wskaźnik przeliczeniowy wartości odtworzeniowej podawany przez wojewodę, powiększony o 10 procent. O dopłatę mogą ubiegać się osoby zaciągające kredyt hipoteczny. Kredyt nie może być niższy niż 50 procent wartości mieszkania i nie może być zaciągnięty na okres krótszy niż 15 lat. Kredyt może być przyznany jedynie w złotówkach.

Niski poziom
wykorzystania środków

Przez pierwsze 5 lat od zakupu nieruchomości ustanowiono pewne rygory, w ramach których nabywcy mogą ponieść konsekwencje związane ze zwrotem dopłat.
Pierwsze 7 miesięcy pokazało, że stopień wykorzystania środków przewidzianych na 2014 rok jest bardzo niski. Przez ponad pół roku pomniejszono pule dopłat o 27,5 proc., co oznacza, że klienci nie są w stanie sięgnąć po wszystkie zapisane w budżecie pieniądze. W tym programie przewidziano na ten rok 600 000 tys. zł. Środki, które nie zostaną wykorzystane, wracają do budżetu i już nigdy nie powrócą do programu. Nie ma możliwości „kumulacji” na kolejne lata. W chwili obecnej zanosi się na to, że duża część środków przepadnie. Okazuje się, że ustanowienie podobnych limitów dopłat dla rodzin i singli spowodowało, że gros klientów to właśnie osoby stanu wolnego. W dużych miastach wyczerpały się „zapasy mieszkań” kwalifikowanych do programu.

Prawdopodobne
zmiany w programie

To wszystko sprawiło, że postanowiono znowelizować ustawę. Zmiany mają obowiązywać od stycznia 2015. Co się prawdopodobnie zmieni? Małżeństwo z dwojgiem dzieci będzie mogło liczyć na 20-procentową dopłatę (teraz jest 15 procent). Małżeństwo z trojgiem dzieci może uzyskać dopłatę sięgającą aż 25 procent wartości mieszkania (dziś 15 procent). Te ostatnie będą mogły liczyć na dofinansowanie do 65 mkw. (dziś 50 mkw.). Mieszkania będzie można nabywać również w zasobach spółdzielni mieszkaniowych. Co ciekawe i niejednoznaczne, do puli mieszkań wejdą również takie, które są „odnowione, przebudowane i odrestaurowane”. By poprawić zdolność kredytową będzie można dołączyć dowolną osobę (dziś tylko z najbliższej rodziny). Kredyt w ramach MdM będzie dostępny także dla osób zaciągających go w walucie innej niż złotówka. Cały czas toczą się boje o podniesie wskaźnika określającego maksymalne ceny nieruchomości — tu Ministerstwo Infrastruktury wydaje się być nieugięte.
Czy zmiany wejdę w życie? Pewnie tak, ale czy w powyższych propozycjach, tego jeszcze nie wiadomo. Jedno jest pewne — jest to atrakcyjna forma zakupu dla rynku pierwotnego.
autor: Krzysztof Rzymski

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB