środa, 24 października 2018. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Mieszkanie nowe czy używane

2014-08-27 13:37:10 (ost. akt: 2014-08-27 13:41:47)

Autor zdjęcia: Fotolia

Osoby, które planują zamieszkać we własnym M, muszą już na wstępie podjąć wiele ważnych decyzji. Jeszcze zanim zaczniemy sprawdzać w banku naszą zdolność kredytową, trzeba zdecydować: kupujemy mieszkanie nowe czy używane?

Poszukiwanie mieszkania na rynku pierwotnym wygląda nieco inaczej niż szukanie na rynku wtórnym. Dlatego już na wstępie musimy wiedzieć, czego konkretnie szukamy. Decyzja zwykle zależy od indywidualnych potrzeb przyszłych mieszkańców, a także od ich możliwości finansowych. Ten drugi warunek zwykle jednak nie zawsze ma rację bytu — mieszkanie używane można kupić taniej, ale często trzeba sporo środków wyłożyć na doprowadzenie go do stanu używalności. Z drugiej strony — po zakupie mieszkania u dewelopera też trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Mieszkania na rynku pierwotnym są zwykle sprzedawane w stanie deweloperskim. Dzięki temu klienci mogą je sobie wykończyć według własnego gustu i potrzeb, ale też muszą wyłożyć dodatkowe kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Perfekcyjne
czy z usterkami?
Jeśli zdecydujemy się na mieszkanie nowe, możemy mieć pewność, że jest ono wykonane zgodnie z aktual-nymi standardami i prawem budowlanym. Natomiast w przypadku mieszkań używanych takiej pewności nie mamy. Budownictwo mieszkaniowe kilkadziesiąt lat temu wyglądało nieco inaczej niż współcześnie — w starych budynkach zdarzają się krzywe ściany i usterki, które kiedyś były niewidoczne, ale z biegiem lat powychodziły na światło dzienne. Jeśli zależy nam na idealnie wykonanym mieszkaniu, które w kolejnych latach nie będzie odsłaniało niedoróbek, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania na rynku pierwotnym od dewelopera.

Lokalizacja: w centrum
czy na obrzeżach?

Jednym z ważnych czynników, jakie bierzemy pod uwagę podczas wyboru mieszkania, jest atrakcyjna lokalizacja. Interesuje nas łatwy dojazd do centrum miasta, bliskość przystanków, sklepów, terenów zielonych, instytucji, aptek, szkół i przedszkoli. W tej konkurencji zdecydowanie wygrywają mieszkania z rynku wtórnego. Tylko takie musimy brać pod uwagę, jeśli chcemy zamieszkać w pobliżu centrum. Mieszkania nowe najczęściej budowane są w dzielnicach znajdujących się na obrzeżach miasta, które są oddalone od centrum, a dodatkowo bardzo często nie ma wokół nich dobrze rozbudowanej infrastruktury. Będzie się ona dopiero tworzyć. Natomiast zaletą takiej lokalizacji jest bliskość lasów i terenów zielonych oraz bardziej kameralna atmosfera, spokój i mniej spalin samochodowych.

Czas czekania
na zamieszkanie

Ważnym aspektem podczas kupowania mieszkania jest czas oczekiwania na moment przeprowadzki. W tym starciu po raz kolejny wygrywają mieszkania z rynku wtórnego. Używane mieszkania to gwarancja szybkiego zamieszkania — czasem jedynym czynnikiem jest wyprowadzka aktualnych lokatorów lub czas, jakiego potrzebujemy na uzyskanie w banku kredytu hipotecznego. Jednak przy odrobinie szczęścia można w upatrzonym mieszkaniu zamieszkać już kilka tygodni po pierwszym jego obejrzeniu. W przypadku mieszkań na rynku pierwotnym moment zamieszkania we własnym M może sporo odwlec się w czasie. Niewielu deweloperów sprzedaje mieszkania „pod klucz”, czyli gotowe do zamieszkania. W przeważającej części przypadków na nowe mieszkanie trzeba nieco poczekać. Czasem jest to kilka miesięcy, ale zdarza się też kilka lat czekania, zwłaszcza wtedy, gdy kupujemy mieszkanie na wyjątkowo wczesnym etapie budowy.

Zwróć uwagę
na miejsca parkingowe

Podczas wyboru mieszkania warto brać też pod uwagę miejsca parkingowe. W tej kwestii zdecydowaną przewagę ma budownictwo pierwotne. Nowoczesne budynki są zwykle projektowane z garażami podziemnymi lub wolno stojącymi, a mieszkania sprzedawane wraz z miejscami garażowymi. W przypadku budownictwa wtórnego może się okazać, że nie będziemy mieli gdzie stawiać samochodu. Zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się kupić mieszkanie na rozległym osiedlu wysokich budynków. W takich miejscach zwykle pod blokiem nie da się znaleźć ani centymetra wolnego miejsca parkingowego. abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB