Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Mniejsze koszty utrzymania domu

2013-09-18 11:27:24 (ost. akt: 2013-09-18 11:30:12)

Autor zdjęcia: Rockwool

Dom to duża inwestycja. W dodatku — inwestycja nieprzemijająca. Właściciele domów wiedzą o tym doskonale — co miesiąc stosy rachunków do zapłacenia. Ogrzewanie, chłodzenie, urwana rynna, nieszczelna stolarka... końca nie widać. Zanim więc rozpoczniemy budowę, warto zorientować się, czy i jak zainwestować w projekt, by poniesione wydatki szybko się zwróciły, a nie generowały dodatkowe koszty.

Projektowanie wymarzonego domu to nie lada wyzwanie, ponieważ skutki ewentualnych niewłaściwych wyborów i decyzji bywają długotrwałe i kosztowne. Budować należy mądrze i z rozwagą, szukając innowacyjnych, ale sprawdzonych i oszczędnych rozwiązań od fundamentów aż po dach. Naprzeciw kupującym, inwestorom i deweloperom wychodzi nowe prawo, które zmienia wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków: pierwsze zmiany wejdą w życie od stycznia 2014 roku. Co to oznacza dla nas, budujących? W przyszłości za ogrzewanie domu będziemy płacić mniej.

Polskie budownictwo przechodzi metamorfozę. Stawianie na poprawę efektywności energetycznej, szukanie mądrych oszczędności w kosztach eksploatacji, poprawa ochrony środowiska: nowe tendencje przełożyły się na nowelizację w wytycznych, jakie muszą spełniać budowane domy. Co się zmieni?

Będzie grubsza izolacja
Będziemy grubiej izolować oraz stosować okna i drzwi o lepszych parametrach energetycznych, a jeśli kupimy mieszkanie od dewelopera, to dostaniemy gwarancję, że zadbał on o standardy techniczne zgodne z rozporządzeniem. Ale to nie wszystko. Dodatkowo trzeba będzie spełnić warunek maksymalnej dopuszczalnej wartości wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną. I choć brzmi to tajemniczo, chodzi tu o obliczenie, ile energii pochodzącej z nieodnawialnych surowców energetycznych, takich jak węgiel, gaz czy ropa, trzeba zużyć na potrzeby naszego domu. Takie pomiary zostawmy w rękach fachowców. Dowiemy się dzięki nim, w jakim stopniu dom jest przyjazny dla środowiska.

Trzy fazy zmian
Efektywne budownictwo, któremu będą sprzyjać nowe przepisy, to rozsądny kompromis pomiędzy kosztami realizacji i niskimi kosztami późniejszej eksploatacji. Zanim rozpoczniemy budowę, warto zorientować się, czy i jak zainwestować w projekt, by poniesione wydatki szybko się zwróciły. — Zmiany w prawie rozpisano na trzy fazy: 2014, 2017 i 2021. Warto jednak już teraz przeliczyć, czy nie opłaca się wyjść poza obowiązkowe minimum. Oszacowania tych wartości możemy dokonać samodzielnie, dzięki specjalnemu, bezpłatnemu oprogramowaniu (OptiHouse). Wprowadzając do algorytmu podstawowe informacje o budynku uzyskamy kompletną analizę energetyczną w połączeniu z finansową symulacją — podpowiada nasz ekspert Piotr Pawlak.

Co to znaczy w praktyce?
Oszczędności i zwrot kosztów inwestycji, poniesionych na etapie planowania. Jak to możliwe? Lepsza izolacyjność cieplna domów zapewni nam zatrzymanie ciepła w domu lub mieszkaniu w sezonie grzewczym. Utrzymanie komfortowej temperatury pomieszczenia, bez konieczności dogrzewania, przełoży się bezpośrednio na obniżenie rachunków. A latem? Dobrze zaizolowane budynki ograniczają zapotrzebowanie na chłodzenie, co oznacza, że nie wydamy fortuny na walkę z upałem. Nowocześnie, ekonomicznie i z dbałością o rodzinny budżet.

Zmiana warunków technicznych to motywacja dla każdego budującego, tak inwestora indywidualnego, jak i dużego dewelopera. Ten pierwszy wyda mniej w trakcie eksploatacji, drugi — będzie mieć bardziej atrakcyjną ofertę. W efekcie, zaoszczędzimy wszyscy.

Efektywność energetyczna budynku
Efektywność energetyczna budynku, zwana inaczej energooszczędnością, to pojęcie dziś bardzo często używane. Co tak naprawdę oznacza i z czym się wiąże?

Efektywność energetyczna domu jest to stosunek ilości energii zaoszczędzonej w porównaniu do ilości energii zużywanej lub prognozowanej. Inaczej mówiąc, efektywne wykorzystanie energii ma na celu zmniejszenie zużycia energii w ramach produkcji, eksploatacji czy prowadzenia usług. W budynku dotyczy to energii potrzebnej do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i klimatyzacji czy energii elektrycznej zużywanej przez urządzenia. Efektywność energetyczna to jeden z głównych celów polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Pakiet klimatyczny 3x20 zakłada osiągnięcie 20 proc. efektywności energetycznej w roku 2020. kr

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dt #1199751 | 83.25.*.* 18 wrz 2013 13:35

    znaczy się,że teraz trza bedzie w smrodku siedziec bo na ogrzanie świeżego powietrza potrzebna bedzie dodatkowa energia?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz