Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Okno z widokiem na naturę

2013-09-18 11:14:27 (ost. akt: 2013-09-18 11:15:53)

Autor zdjęcia: Fotolia

Okno? Ot, konstrukcja zamykająca otwór w ścianie służąca do oświetlania, jak i przewietrzania pomieszczeń.

Kiedyś otwory w chatach wypełniano zwierzęcymi pęcherzami, a dziś? Powrót do natury jest jak najbardziej w cenie, tylko kto chciałby stosować taki materiał. Co więc w zamian? Drewno!

I kilkadziesiąt lat
Ten ponadczasowy materiał pasuje do każdego stylu, a dodatkowo, można malować je na różne kolory. Oprócz strony wizualnej takie okna są naturalnym regulatorem wilgoci w budynku, co nie jest bez znaczenia szczególnie w naszym regionie, gdzie nie brakuje zbiorników wodnych.

Co jeszcze? Dzięki niskiemu przewodnictwu, przez drewniane ramy na zewnątrz przenika mniej ciepła. Z zewnątrz z kolei, do środka nie dostaje się zimne powietrze. Jak podkreślają eksperci, drewno jest lekkim, a zarazem wytrzymałym materiałem. Takie okna nogą służyć nam i kilkadziesiąt lat bez konieczności wymiany. Aby tak się stało, należy je odpowiednio konserwować i pamiętać również o tym, aby kupować je u sprawdzonych producentów, którzy posiadają odpowiednie atesty. Ich montaż należy natomiast zlecić fachowcom, którzy potrafią należycie je osadzić. Podczas tej czynności powinni oni stosować się do zasad, jakie podaje producent. Wówczas to będziemy mogli je użytkować bez problemu przez wiele lat.
Bezpieczeństwo
Na terenie Unii Europejskiej przyjęte zostały odpowiednie normy, które dzielą stolarkę okienną na dane klasy odpornościowe, tzn. antywłamaniowe: WK 1 i WK 2. Okucie z zabezpieczeniem WK 1 powinno mieć cztery punkty ryglowania, klamkę z kluczykiem oraz zabezpieczenie przed rozwierceniem. Natomiast okucie z zabezpieczeniem klasy WK 2 powinno mieć minimum siedem punktów ryglujących, klamkę z kluczykiem oraz zabezpieczenie przed rozwierceniem.

Jeżeli natomiast chodzi o szyby, można wymienić ich trzy rodzaje: szkło hartowane, laminowane oraz zbrojone. I tak, szkło hartowane jest 2, 3-krotnie bardziej wytrzymalsze od „zwykłego”, a w przypadku stłuczenia pęka na drobne, nieostre kawałki. Szkło laminowane składa się z dwóch lub więcej tafli sklejanych ze sobą przy pomocy folii, która dodatkowo wzmacnia szybę, a w przypadku jej zbicia utrzymuje kawałki szkła na miejscu. Szkło zbrojone natomiast zabezpieczone jest wtopioną w nie metalową siatką.
woj

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB