Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Wykładzina czy dywan?

2013-09-18 11:11:52 (ost. akt: 2013-09-18 11:13:22)

Autor zdjęcia: Fotolia

Co położyć na podłodze? Jeśli zależy nam na cieple i komforcie, warto zainwestować w dywany lub wykładziny dywanowe. Są wygodne w użytkowaniu i sprawiają, że wnętrza stają się bardziej przytulne i przyjazne dla mieszkańców. Oczywiście, pod warunkiem, że są dopasowane do stylistyki wnętrza, nie przytłaczają pomieszczenia i łatwo usunąć z nich zabrudzenia.

Dywany i wykładziny kładziemy w pomieszczeniach, w których spędzamy wolny czas, odpoczywamy, śpimy czy pracujemy. Taka forma wystroju podłogi raczej nie sprawdzi się w kuchni i w łazience. W tej ostatniej możemy sobie jedynie pozwolić na niewielkie, ozdobne dywaniki. Wyboru dywanu czy wykładziny warto dokonać już na etapie budowy domu czy odnawiania mieszkania. Nie warto przecież zatrudniać specjalistów od artystycznego układania parkietu, jeśli i tak przykryjemy go później tkaniną dywanową.

Miękkie, ciepłe i wygodne
Stając przed wyborem: dywan czy wykładzina, musimy przede wszystkim pozbyć się stereotypowego myślenia, że wykładzina jest gorszym i tańszym odpowiednikiem dywanu. Producenci wykładzin dywanowych oferują dziś bowiem produkty, które niejednokrotnie przewyższają zwykle dywany nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością. Wykładzinę powinny wybrać przede wszystkim te osoby, które chcą mieć pod stopami wygodnie i miękko, a jednocześnie zależy im na dodatkowym ogrzaniu pomieszczenia. Wykładzinę najczęściej kładzie się bowiem na całej powierzchni podłogi. Najpierw spełnia zadania funkcjonalne, a dopiero potem ozdobne i dekorujące wnętrze.

Wykładzina do pokoju dziecięcego

Szczególnie ciekawie prezentuje się wykładzina w pokoju dziecięcym, ułatwiając maluchowi stawianie pierwszych kroków, a starszym dzieciom stwarzając doskonałe miejsce do zabawy. Wykładziny mogą mieć bowiem ciekawe motywy np. miejskich ulic czy leśnych dróżek, dzięki czemu maluch będzie miał swój własny, zabawowy świat. Wykładzina dywanowa jest też łatwiejsza do odkurzania, co w przypadku pokoju dziecięcego ma znaczenie — maluchy często jedzą i piją na dywanie, kruszą ciasteczkami, wylewają soczki, dlatego warto zadbać, by te kataklizmy były łatwe do sprzątnięcia.

Można wynieść i wytrzepać
Jeśli zdecydujemy się na dywan, nie przykryje on całego pokoju, możemy jedynie dobrać jak najbardziej optymalny rozmiar. Dywany mają zwykle dużo dłuższe włosie, które nie ułatwia czyszczenia. Na pewno odkurzać i sprzątać trzeba dużo częściej niż w przypadku wykładzin — szczególnie, gdy mieszkańcy mają psa lub kota o długiej sierści. Z drugiej strony — dywan bez problemu można zwinąć, wynieść do wytrzepania i odkurzyć podłogę pod nim. W przypadku wykładziny, która jest do podłogi przyklejona, takiej możliwości nie mamy.
Dywan nie od razu musi oznaczać zakrycia całej powierzchni podłogi. W niektórych pomieszczeniach można postawić na małe, ozdobne dywaniki, które zakryją tylko fragmenty podłogi. Nie tylko posłużą za ciekawy element dekoracyjny, ale też mogą chronić parkiet czy panele w najbardziej eksploatowanych miejscach.


Dopasuj do stylistyki wnętrza

Zarówno dywany, jak i wykładziny można bez problemu dopasować do stylistyki wnętrza. Mogą być jednokolorowe i stanowić tło do pozostałych elementów wystroju pomieszczenia. Mogą też być ciekawie ozdobione, przyciągając spojrzenia. We wnętrzach klasycznych sprawdzą się wykładziny i dywany w ciepłych, stonowanych kolorach, z motywami kwiatowymi. Wnętrza nowoczesne pozwalają na odrobinę więcej szaleństwa, można więc położyć dywan we wściekłym kolorze lub wykładzinę w duże, geometryczne wzory. Trzeba jednak pamiętać, że im większe szaleństwo przy wyborze dywanu i wykładziny, tym bardziej stonowany powinien być wystrój reszty pomieszczenia. Zasada: co za dużo, to niezdrowo obowiązuje także przy aranżacji pomieszczeń.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB