Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Twoje marzenia w twoim mieszkaniu

2013-09-18 11:07:47 (ost. akt: 2013-09-18 11:10:40)

Autor zdjęcia: Fotolia

Wystrój mieszkania wiele mówi o jego właścicielu. W mieszkaniu miłośnika muzyki możemy spodziewać się afrykańskich grzechotek, a w mieszkaniu miłośnika malarstwa — sztalug. Osoba, która lubi kolorowe szkło, na pewno będzie się otaczać dodatkami z tego surowca, amator gotowania zawiesi na ścianie zdjęcie lub obraz ulubionej potrawy, zaś osoba interesująca się minerałami będzie miała kolekcję kamieni. A co jeśli nie mamy sprecyzowanych upodobań? Zawsze możemy skorzystać z rady dekoratora lub projektanta.

Uwielbiam witraże. Już w dzieciństwie lubiłam obserwować kolorowe refleksy np. na posadzce kościoła lub w pokoju, w którym było witrażowe okno. Marzyłam o tym, że w swoim mieszkaniu będę mieć właśnie witraż. Zrealizowałam swoje marzenie.

Witraż malowany
Prawdziwy witraż sporo kosztuje. Dlatego wpadłam na pomysł pomalowania okna. Do współpracy zaprosiłam znajomą malarkę, która pewnej soboty wpadła do mnie, wybrała okno i farbami witrażowymi wymalowała na nim swoją kolorową wizję lata. Efekt wspaniały — w słoneczne dni na podłodze, na stole i ścianach mojego mieszkania rozsiadają się moje ulubione kolorowe refleksy.
Podobnie możemy postąpić z naczyniami —  talerzami, kubkami... trzeba tylko kupić farbę do malowania na porcelanie. Jeśli nie wiemy, od czego zacząć, wystarczy wstąpić do sklepu i porozmawiać ze sprzedawcą. Na pewno podpowie, co kupić, i jak daną farbę utrwalić, aby długo cieszyła oczy.

Świece, obrusy, firanki
Wystrój mieszkania, to także fantazyjne potraktowanie banalnych zasłon, tapicerki czy obrusów. A może właśnie warto z tych zasłon zrezygnować i zastąpić je roletami lub żaluzjami? Firanki też nie muszą zasłaniać okna od sufitu do podłogi. Te do połowy okna też spełnią swoją rolę, a na dodatek wpuszczą więcej światła. Mój przyjaciel, zafascynowany latami 60. i epoką dzieci kwiatów, zamiast firanki, zawiesił w oknie salonu kolorowe chusty. Inny mój znajomy na parapecie okna w kuchni urządził ogródek z egzotycznych roślin. I to one, rośliny, stały się naturalną przesłoną okna.
Obrus można kupić lub uszyć samemu. Można też nie przykrywać stołu. Jednak taki „goły” stół stwarza wrażenie niepotrzebnego, opuszczonego, samotnego. Biały obrus zawsze stwarza klimat święta. Dlatego, jeśli organizujemy uroczysty obiad (imieninowy, zdanie egzaminu) nie pomogą żadne, nawet najbardziej wymyślne elementy dekoracyjne, jeśli położymy czy ustawimy je na stole bez obrusu.

Zapach kwiatów ze świecy
Ważnym elementem każdego pomieszczenia jest oświetlenie. Gdybyśmy mieli wybierać między spędzaniem czasu w pomieszczeniu oświetlonym jasnym blaskiem białej jarzeniówki a pokojem oświetlonym ciepłym światłem kinkietów lub bocznych lamp stojących, z pewnością wybierzemy wariant drugi. Dlaczego? Bo ciepłe, lekko rozproszone światło światło daje poczucie bezpieczeństwa, spokoju, intymności. Jeśli do tego zapalimy świece np. zapachowe, żadna jarzeniówka nie ma szans.

Stare meble
Stare meble można wstawić do komisu, ale można też je fantastycznie odnowić. Tym bardziej polecam ten zabieg, gdy jesteśmy z meblami związani emocjonalnie, przyzwyczajeni do swojej kanapy czy fotela. Jeśli chodzi o tapicerkę, wybór jest przeogromny — od gładkich, poprzez wzory geometryczne, duże kwiaty, małe kwiateczki, groszki, kratki, panterki, aż po skóry — naturalne i sztuczne.

Pamiętajmy tylko, aby do wszystkich renowacji i napraw zabierać się z głową. Najlepiej zrobić plan i rozpisać na kartce punkt po punkcie kolejność działań. Jeśli praca przerasta nasze umiejętności, poprośmy o pomoc fachowca.
kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB