Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Kotły centralnego ogrzewania

2013-09-18 10:22:44 (ost. akt: 2013-09-18 10:24:39)

Autor zdjęcia: Fotolia

Dziś kocioł centralnego ogrzewania to nowoczesna technologia, która potrafi maksymalnie wykorzystać energię ze spalanego gazu czy z wysokoenergetycznego węgla. A kiedy już nagrzejemy dom, stratom ciepła będzie zapobiegał rekuperator.

W kotłach konwencjonalnych para wodna zawarta w spalinach pochodzących z gazu uchodzi razem ze spalinami w komin. W kotłach kondensacyjnych natomiast energia zawarta w parze wodnej jest odzyskiwana. Stąd urządzenia te mają wyższą sprawność w stosunku do kotłów konwencjonalnych. W kotłach kondensacyjnych, w porównaniu do tradycyjnych, mniejsze są też straty ciepła do otoczenia. Kotły tego typu na rynku oferowane są już od początku lat 90.
Technika kondensacyjna może być stosowana nie tylko podczas spalania gazu, ale również i oleju opałowego. Co prawda, osiąga się wówczas gorszy efekt w porównaniu do gazu, ale i tak sprawność kotłów kondensacyjnych opalanych olejem opałowym jest o około dziesięć procent większa od sprawności nowoczesnych, olejowych kotłów niekondensacyjnych.

Wystarczy napełnić podajnik
W związku z cenami paliw płynnych, które w ostatnich latach podrożały, renesans przeżywają kotły centralnego ogrzewania na paliwa stałe. Materiałem energetycznym do ogrzania mieszkania może być wówczas pellet lub ekogroszek. Oczywiście, instalując taki kocioł w domu, trzema mieć do tego specjalnie przeznaczone miejsce.

Eksploatacja kotła na paliwo stałe wydaje się nieco uciążliwa, jednak producenci starają się, aby ułatwić nam życie i montują podajniki oraz specjalne palniki retortowe. Wówczas nasz kocioł zamienia się w urządzenie, gdzie spalanie odbywa się w sposób ciągły, a oszczędność w stosunku do tradycyjnych kotłów węglowych sięga nawet do 45 procent. Co ważne, dym nie rozchodzi się po pomieszczeniu, a obsługa kotła sprowadza się do okresowego napełnienia podajnika.

Jak ograniczyć straty ciepła?

Rekuperacja umożliwia ograniczenie strat ciepła, które ucieka wentylacją. Do tego celu służą wymienniki ciepła zwane rekuperatorami, które działają niezależnie od instalacji grzewczej. Nie tylko pozwalają one obniżyć zużycie energii, ale dzięki stałej pracy zapewniają w domu zdrowy klimat. Nie uzyska się tego przy zastosowaniu zwykłej wentylacji grawitacyjnej. Niektóre z nich umożliwiają odzyskanie części pary wodnej zawartej w wydmuchiwanym powietrzu. Następnie przekazują ją do nadmuchiwanego powietrza, co oszczędza energię zużywaną do tego, aby nawilżyć powietrze w budynku. Warto zamontować takie urządzenie w domu, niezależnie od tego, w jaki sposób jest ogrzewany. Rekuperatory szczególnie zalecane są do dużych budynków, których ogrzewanie jest kosztowne. woj

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB