Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Szczelnie, ale z nawiewnikami

2013-09-18 10:16:19 (ost. akt: 2013-09-18 10:21:37)

Autor zdjęcia: Fotolia

Szczelny dom lub mieszkanie to gwarancja niższych rachunków za ogrzewanie. Nic więc dziwnego, że na wszystkie możliwe sposoby staramy się uszczelniać nasze mieszkania. Niestety, mogą się wtedy pojawić problemy z wentylacją. A gdy w pomieszczeniu nie ma cyrkulacji powietrza, stają się one wilgotne, a co za tym idzie — narażone na rozwój pleśni i grzybów. Jak sobie z tym poradzić? Prostym i niedrogim sposobem są nawiewniki.

Powietrze w naszych domach i mieszkaniach nigdy nie jest idealnie czyste — ulega ona zawilgoceniu i zanieczyszczeniu poprzez oddychanie ludzi i zwierząt, pranie i suszenie ubrań, branie gorących kąpieli czy długich pryszniców. A jednocześnie montujemy nowoczesne, szczelne okna, które całkowicie uniemożliwiają cyrkulację. Tymczasem brak napływu świeżego powietrza powoduje wzrost wilgotności w pomieszczeniach. Para wodna osadza się na ścianach, meblach, dywanach. Dużo dwutlenku węgla, a mało tlenu stanowi też realne zagrożenie dla mieszkańców, jeśli ogrzewają wnętrza za pomocą kominków czy pieców gazowych. Brak przepływu powietrza jest więc niebezpieczny dla zdrowia, a czasem nawet życia domowników.

Wentylacja dzięki nawiewnikom
Aby w naszym super- szczelnym domu zadbać o wymianę powietrza, wystarczy zamontować w oknach lub w ścianach specjalne nawiewniki. Są to niewielkie urządzenia, które w sposób ciągły i w ilościach zgodnych z obowiązującymi normami doprowadzają powietrze do pomieszczeń. W zależności od konstrukcji, zapewniają one wentylację grawitacyjną, mechaniczną wywiewną lub hybrydową. Nawiewniki powinny być zamontowane w pokojach (szczególnie w sypialniach i pokojach dziecięcych) oraz w kuchni. Zwykle montuje się je po jednym w każdym pomieszczeniu, jeśli jednak uzyskamy efekt niewystarczający, nic nie stoi na przeszkodzie, by w dużym salonie czy kuchni zamontować jeszcze kolejne.

Sprawne, gdy dobrze zamontowane
Właściwy montaż nawiewników gwarantuje skuteczną wentylację bez przenoszenia nieprzyjemnych zapachów z kuchni czy łazienki. Ważne jest też miejsce zamontowania urządzenia w ramie okna. O ile jest to wykonalne, nawiewniki powinny być umieszczone w skrzydle rozwiernym okna. Jeśli nie jest to możliwe, nawiewnik trzeba zamontować w skrzydle rozwierno-uchylnym w miejscu, które jest jak najdalej od okucia. Wszystko po to, by wyfrezowane szczeliny nie były zasłaniane przez okucia.

Automatyczne i sterowane ręcznie
Najpopularniejsze i najbardziej skuteczne są nawiewniki ciśnieniowe oraz higrosterowane. Ciśnieniowe działają na zasadzie wyrównywania ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jednak w razie potrzeby można ręcznie regulować przepływ powietrza. Natomiast nawiewniki higrosterowane działają automatycznie — ilość dostarczanego do wnętrza powietrza jest uzależniona od ilości pary wodnej w pomieszczeniu.

Czyszczenie ważna sprawa
Czy nawiewniki trzeba czyścić? Oczywiście. Pytanie tylko, jak prawidłowo oczyścić nawiewniki.
Nawiewniki w oknach najlepiej czyścić w trakcie mycia okien. W tym celu trzeba nawiewnik wymontować i dobrze przepłukać w wodzie z detergentem.
Nawiewnik demontujemy odkręcając wkręty mocujące, które są w plastikowych zakończeniach. Pamiętajmy jednak, aby nawiewnik demontować w stanie otwarcia. Po wyjęciu nawiewnika mamy doskonały dostęp do szczeliny, którą też należy oczyścić, np. przedmuchując strumieniem powietrza i przemyciem wodą.
Gdy szczelina i nawiewnik wyschną, możemy całość znowu zamontować.
Jeśli chodzi o klasyczne nawiewniki zamontowane w ścianie i zamaskowane kratką wentylacyjną, to wystarczy wyjąć kratkę (zazwyczaj jest montowana na wcisk) i dobrze umyć wodą z detergentem. Po wyschnięciu, kratkę wstawiamy w otwór wentylacyjny.
Nie czyszczona klimatyzacja może rozpylać groźne dla zdrowia drobnoustroje, pyłki z pleśni. Dlatego serwisując urządzenia klimatyzacyjne pamiętajmy, aby przynajmniej raz w roku przeprowadzić czyszczenie i odgrzybianie systemu. abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB