Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Mieszkanie seniora

2013-09-18 09:59:45 (ost. akt: 2013-09-18 10:15:01)

Autor zdjęcia: Fotolia

Mieszkania, w których doskonale sobie radzą osoby młode i w pełni sprawne, nie zawsze będą komfortowe dla osób starszych. Trzeba pamiętać, że seniorzy nie są już ani tak sprawni, jak za młodu, mają też problem z wykonywaniem skomplikowanych czynności. Aby w swoim domu czuli się wygodnie i bezpiecznie, warto ułatwić im życie za pomocą niewielkiej zmiany wyposażenia.

Zabezpieczenie mieszkania dla bezpieczeństwa osób starszych w dużym stopniu przypomina to, co musimy zrobić, mając w domu małe dzieci. Z tym, że w przypadku seniorów chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo przed upadkiem. Osoby starsze cierpią na wiele chorób, od osteoporozy, przez kłopoty ze wzrokiem, po zaburzenia równowagi. Upadek może prowadzić do groźnych powikłań i ciężko leczących się urazów. Trzeba więc zrobić wszystko, by osoba starsza czuła się we własnym domu komfortowo i nie była narażona na niebezpieczne dla zdrowia upadki. Jak to zrobić?

Stabilna powierzchnia
Po pierwsze — trzeba zadbać o bezpieczne, stabilne powierzchnie. Jeżeli na podłodze w pokojach lub przedpokoju są dywany, warto zabezpieczyć je od spodu specjalnymi taśmami dwustronnymi. Dzięki temu dywan nie będzie się przesuwał i trudniej będzie się na nim poślizgnąć. Co więcej, jeśli zadbamy o przyklejenie rogów dywanu, nie będą się one niebezpiecznie zawijać i nie trzeba będzie się bać, że osoba starsza potknie się i upadnie.
W mieszkaniu osoby starszej nie sprawdzą się na podłodze płytki czy śliskie panele drewniane. Oczywiście, nie trzeba ich od razu zdzierać, ale położyć na nich niewielkie dywaniki czy maty antypoślizgowe.

Senior na parterze

Osoby starsze powinny mieszkać na pierwszym poziomie. Dotyczy to przede wszystkim przypadków, gdy w jednym domu mieszka kilka pokoleń. Jeśli rodzice lub teściowie chcą oddać młodym do dyspozycji parter, a sami wolą przenieść się na piętro, należy delikatnie im to wyperswadować. Z biegiem lat będą oni coraz starsi i mniej sprawni, a wchodzenie na pierwsze piętro może sprawiać problemy. Dlatego seniorzy rodu powinni zawsze mieszkać na parterze. Warto też, dla bezpieczeństwa, zlikwidować wszystkie progi w mieszkaniach, które są tym bardziej niebezpieczne, im mniej sprawna jest osoba korzystająca z pomieszczeń.

Meble plastikiem chronione
W mieszkaniu osoby starszej bezpieczne i stabilne powinny być także meble. Ostre krawędzie powinny być zabezpieczone specjalnymi plastikowymi lub silikonowymi nakładkami. Warto sprawdzić, czy stół i krzesła idealnie przylegają do podłogi, nie chwieją się i mają wszystkie nóżki równe. Seniorom trudno jest też schylać się, dlatego kupując i montując szafki i półki,
trzeba wybierać takie, które znajdują się na wysokości rąk użytkownika w pozycji stojącej.

W łazience bez poślizgów
Szczególnie istotne w przypadku osób starszych jest dostosowanie wyposażenia łazienki. Dyskomfort użytkowania tych pomieszczeń najczęściej wynika z dość ograniczonej powierzchni. Po pierwsze — trzeba zadbać o bezpieczeństwo poruszania, kładąc na podłogach, ale też na dnie wanny czy kabiny prysznicowej maty antypoślizgowe. Osobom starszym polecane są najczęściej kabiny prysznicowe — łatwiej do nich wejść, a specjalne siedziska umożliwiają bezpieczną kąpiel na siedząco. Kabiny powinny mieć niskie progi, żeby łatwiej było do nich wchodzić i wychodzić. Konieczne będzie też zainstalowanie poręczy, dzięki którym osoba starsza będzie mogła pewniej i wygodniej się poruszać. Poręczy nigdy za wiele — przydadzą się zarówno obok muszli klozetowej, jak i w pobliżu prysznica.

Bezpiecznie w kuchni
Po łazience przychodzi kolej na kuchnię, gdzie poważnym problemem są szafki kuchenne, a raczej to, co znajduje się w nich na wyższych półkach. Nie jest dobrym pomysłem, by osoba starsza wspinała się na krzesło, aby coś dosięgnąć. Konieczne jest więc przemeblowanie — wszystkie przedmioty codziennego użytku powinny znajdować się w takich miejscach, które nie wymagają ani schylania się, ani wchodzenia na taborety. Jeśli talerze i kubki w szafkach są za wysoko, można je na przykład przenieść do szuflady.
Ogród na balkonie, działka na parapecie
Wiele osób, które są już na emeryturze, lubi pracę w ogrodzie lub na działce. Wreszcie mają czas, więc z przyjemnością grzebią się w ziemi, sadzą drzewa i krzewy, hodują warzywa, owoce czy kwiaty. To dla nich przyjemność i ciekawy cel w życiu, w którym nie ma już pracy i obowiązków zawodowych.
Niestety, prędzej czy później przychodzi czas, gdy praca w ogrodzie czy na działce staje się coraz trudniejsza. nic dziwnego, z biegiem lat osoby starsze powoli tracą siły, zaczynają borykać się z wieloma chorobami, mają problemy z poruszaniem. Wtedy działka czy ogród stają się miejscem, gdzie można posiedzieć i wypocząć na świeżym powietrzu, jednak utrzymywać je w doskonałym stanie powinny osoby młodsze, dzieci czy wnuki.

Jeżeli senior nie potrafi żyć bez własnego ogródka, urządźmy mu go na balkonie lub na parapecie. Powinny się na nich znaleźć łatwe w utrzymaniu rośliny, które nie wymagają częstego przesadzania czy podlewania, a jednocześnie takie, które ładnie się prezentują i cieszą oczy. Można też posadzić w niewielkich doniczkach zioła, które będą później doskonałym urozmaiceniem posiłków. Miniogródek na oknie lub parapecie sprawi, że senior nie będzie męczył się ciężką pracą, a jednocześnie nadal będzie mógł pielęgnować, podlewać swoje rośliny.
abc

Może nie być łatwo
Zanim weźmiemy się do polepszania komfortu życia osoby starszej, musimy uzbroić się w cierpliwość. Seniorzy zwykle mają wieloletnie przyzwyczajenia, a z wiekiem stają się coraz bardziej uparci. Wprowadzenie zmian do ich poukładanego domowego świata może się spotkać ze zdecydowanym oporem i sprzeciwem. Wiele rzeczy i sprzętów ma dla osób starszych wartość sentymentalną i nawet, jeśli stanowią potencjalne zagrożenie, senior nie pozwoli ich wyrzucić. W tym przypadku warto skorzystać ze sztuki kompromisu oraz wytłumaczyć seniorowi, że wszystkie zmiany są po to, by jemu było wygodniej i by czuł się bezpieczniej.

Obejrzyj mieszkanie okiem seniora
Jeśli nasi rodzice lub dziadkowie z powodu wieku zaczynają powoli tracić sprawność, warto ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Niektórzy ludzie przez kilkadziesiąt lat żyją w jednym mieszkaniu i myślą, że znają je jak własną kieszeń. Jednak nawet nie zauważają, kiedy z pozoru komfortowe i bezpieczne miejsce zaczyna stanowić zagrożenie lub przeszkodę. Szafki w kuchni są za wysoko, a wchodzenie na krzesło, by sięgnąć po ulubioną filiżankę nie jest już takie proste. Wanna w łazience, choć duża, ma wysokie brzegi i trudno się do niej wchodzi lub wychodzi. To tylko niektóre utrudnienia, z którymi zmagają się seniorzy. Pomóżmy im. Wejdźmy do ich mieszkania czy domu i zróbmy sobie spacer po wszystkich pomieszczeniach, nawet jeśli bywaliśmy w nich wielokrotnie. Trzeba zwrócić uwagę na wszystko, co może powodować problemy w poruszaniu się i prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Na szczęście producenci mebli, wyposażenia wnętrz oraz akcesoriów kuchennych i łazienkowych zaczynają dostrzegać potrzeby osób starszych, oferując coraz większy wybór produktów zapewniających komfort seniorom.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB