Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Mieszkanie na kredyt warto kupić teraz

2013-09-18 09:55:56 (ost. akt: 2013-09-18 10:26:17)

Autor zdjęcia: Fotolia

Po czasie wakacyjnej stagnacji na rynku nieruchomości widoczne jest jesienne ożywienie. A co za tym idzie, wielu klientów przychodzi do banków po kredyty hipoteczne. Pospieszyć się powinny szczególnie te osoby, które nie mają własnych oszczędności i chcą sfinansować kupno domu czy mieszkania w stu procentach z kredytu.

Po okresie ostrego rygoru i trudno
dostępnych kredytów hipotecznych w ostatnich miesiącach banki nieco złagodziły swoją politykę — po raz pierwszy od ponad trzech lat o kredyt jest łatwiej. Co więcej, hipoteki są też obecnie tańsze, co ma związek z faktem, że w minionym roku WIBOR obniżył się prawie o połowę. A to właśnie na jego podstawie ustalane jest oprocentowanie kredytów hipotecznych. Chętnych na kredyty hipoteczne przyciągają też wyjątkowo niskie stopy procentowe.

Czerwcowa rekomendacja złagodziła politykę banków
Łatwiej dostępne kredyty to efekt nowej Rekomendacji S, wydanej w czerwcu przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zniesiono przede wszystkim sztywne ograniczenia przy ocenie zdolności kredytowej klientów. Wcześniej bowiem wysokość płaconych miesięcznie rat nie mogła przekroczyć określonego procenta zarobków. Teraz jest łatwiej — KNF zaleca jedynie, by banki zwracały uwagę na klientów, którzy zarabiają mniej niż przeciętnie w danym regionie, a wysokość rat będzie przekraczała 40 procent miesięcznych dochodów. Jednak nawet w tym przypadku uzyskanie kredytu jest trudniejsze, ale możliwe.

Więcej osób ma zdolność kredytową
Większa dostępność kredytów to także efekt wydłużenia okresu przyjmowanego przez banki do badania zdolności kredytowej. Przed znowelizowaną Rekomendacją S banki musiały sprawdzać, czy klient ubiegający się o kredyt hipoteczny byłby w stanie spłacić całe zadłużenie w ciągu 25 lat (przy czym mógł się on ubiegać o kredyt na dłuższy okres: 30, 35 czy 40 lat). W myśl czerwcowej Rekomendacji S okres ten został wydłużony do 30 lat. Logiczne jest więc, że więcej osób jest w stanie spłacić kredyt w 30 lat, a nie w 25 lat, czyli więcej klientów ma obecnie zdolność kredytową.

Więcej osób ze zdolnością kredytową, chętnych do zakupu mieszkań to motywacja dla banków, by zachęcić klientów promocjami i obniżkami. Większe i mniejsze banki reklamują więc swoje promocje, obniżki, brak prowizji itp. Jednym słowem, wszystkie okoliczności tej jesieni sprzyjają zakupom mieszkaniowym.

Raj na rynku? Tylko do końca roku
Eksperci i analitycy zgodnie twierdzą, że jesień 2013 to doskonały moment na kupno mieszkania z kredytem hipotecznym. Niestety, ta sielanka nie będzie długo trwać. Kto chce kupić mieszkanie w stu procentach za pieniądze z kredytu, musi się pospieszyć. Od 2014 roku wejdzie w życie kolejna odsłona Rekomendacji S, tym razem surowsza i bardziej rygorystyczna. Kupno mieszkania za kredyt hipoteczny będzie możliwe tylko wtedy, gdy nabywca będzie miał wkład własny w wysokości co najmniej 5 procent. Nawet, jeśli mamy oszczędności, lepiej wziąć kredyt jeszcze w tym roku, a dodatkowe środki przeznaczyć na umeblowanie czy wyposażenie mieszkania.

Wkład własny coraz większy
Od 2014 roku kredytobiorcy przy zakupie mieszkania na kredyt będą musieli posiadać wkład własny w wysokości 5 procent. Wysokość wkładu własnego nie będzie jednak niezbędna. Co roku będzie rosła — od 2015 roku będzie to 10 procent, a od 2016 roku 15 procent. Docelowo, od 2017 roku będzie to 20 procent. Czyli już za trzy lata każdy, kto będzie chciał kupić mieszkanie w kredycie hipotecznym, będzie musiał dysponować środkami w wysokości 1/5 wartości mieszkania. Bank dopłaci (oczywiście w kredycie, który trzeba będzie latami spłacać) pozostałe 4/5 ceny mieszkania czy domu. abc

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. minka #1432270 | 109.243.*.* 5 lip 2014 10:39

    ja brałem kredyt po wczesniejszych konsultacjach z doradca z open finance bardzo mi to pomogło podjac ostateczna decyzje

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. natka_27 #1271693 | 89.75.*.* 15 gru 2013 17:28

    Moim zdaniem najlepiej nabywać nowe apartamenty w Warszawie. Na przykład na Woli, która rozwija sie w najszybszym tempie. Nie inwestowałabym w nieruchomości poza stolicą. Sama wybrałam mieszkanie z oferty http://www.yareal.pl/ i jestem mega zadowolona

    ! - + odpowiedz na ten komentarz