Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Dobieramy okładzinę ściany do mebli kuchennych

2013-08-22 13:20:30 (ost. akt: 2013-08-28 13:35:54)

Autor zdjęcia: KAM

Między rzędem szafek kuchennych — dolnych i górnych — znajduje się ściana, której sposób wykończenia może podkreślić piękno nowych mebli, albo też zupełnie zepsuć zamierzony efekt estetyczny. Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę dobierając wykończenie kuchni.

Ścianę, na której zostaną powieszone szafki kuchenne należy przygotować już przed montażem mebli, dlatego wybór — czy będą to płytki ceramiczne, szkło, czy też zwykła farba — należy podjąć już na etapie projektu. — Staramy się zawsze doradzić klientowi nie tylko w doborze mebli, ale także okładziny ściennej. Musi być ona dopasowana przede wszystkim do stylu mebli, dekoru frontów i blatu, faktury ich powierzchni, ale również do wielkości pomieszczenia czy nawet do budżetu klienta — mówi Andrzej Tomasiak z Salonu Meblowego Atom w Olsztynie.

Płytki ceramiczne
Popularnym sposobem wykończenia ściany są płytki ceramiczne. Pasują one do każdego rodzaju zabudowy, zarówno mebli klasycznych jaki i nowoczesnych, warto jednak wybierać te układane bezfugowo, wówczas ściana będzie łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Projektanci radzą, by rezygnować z układania płytek w romby czy eksperymentowania z łączeniem różnych kolorów i wzorów. Jeśli na podłodze w kuchni znajduje się terakota, warto jej kolorystykę powtórzyć także na ścianie między blatem a szafkami wiszącymi.

— Nie przesadzajmy z okładaniem całej kuchni płytkami — radzi Andrzej Tomasiak. — Fragmenty ścian mniej narażone na bezpośrednie działanie pary wodnej czy zabrudzenie tłuszczem lepiej pomalować farbą, co nada lekkości wnętrzu.

Farby wodoodporne

Obecnie na rynku dostępne są farby o bardzo wysokiej odporności na wilgoć i brud, przeznaczone specjalnie do kuchni. Można je stosować także na ścianie między szafkami dolnymi i górnymi. To dobry pomysł szczególnie dla osób, które lubią zmiany kolorystyki wnętrza.

Faktura czy tafla szkła?
Gładka, jednokolorowa ściana może okazać się zbyt nudna w przypadku mebli nowoczesnych, o minimalistycznym wzornictwie, bez uchwytów, frezowań i frontach lakierowanych w wysokim połysku. Wówczas warto wziąć pod uwagę trochę droższe farby z fakturą oraz tapety. Trudniej utrzymać je w czystości niż gładkie powierzchnie pokryte farbą, ale pozwalają uzyskać bardzo ciekawe efekty. Gdy meble są białe, dla kontrastu dobrze wygląda ciemna ściana.
— Nie trzeba bać się ciemnych akcentów, nawet w małej kuchni. Piękną czerń na ścianie można uzyskać stosując płyty akrylowane w wysokim połysku — podpowiada Grzegorz Smoliński z salonu Nord Kuchnie w Olsztynie.
Akryl jest powłoką podobną do lakieru i bardziej odporną na zarysowania. Podobny efekt połysku uzyskamy także montując na ścianie szkło, ale po czasie pod wpływem pary wodnej i wysokiej temperatury potrafi ono zmatowieć.

Ściana jak blat
Do ciemnego, kamiennego blatu można zastosować jako okładzinę, płytę meblową laminowaną o takim samym dekorze, jaki znajduje się na blacie lub nawiązać do dekoru korpusu. — Obecnie komponenty do produkcji mebli są dostępne w tak szerokiej gamie, że bez trudu można dobrać idealnie fronty, blaty oraz płyty okładzinowe na ściany czy obrzeża w tych samych dekorach — mówi Grzegorz Smoliński ze Studia mebli Nord Kuchnie w Olsztynie
Choć wysoki połysk wciąż jest w modzie, coraz częściej na zabudowę przestrzeni pomiędzy płytą roboczą a szafkami wiszącymi klienci wybierają materiały matowe.

— Innym atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem są okładziny lub ściany z naturalnej cegły, zastosowanie tego materiału to z jednej strony powrót do korzeni, a z drugiej skok w nowoczesność. Faktura cegły to doskonałe wykończenie i dekoracja wszystkich rodzajów frontów od matu poprzez drewnopodobne po akryl i lakier w połysku — dodaje Grzegorz Smoliński.

Nowe trendy
Najnowszy trendem w projektowaniu kuchni jest wykorzystanie czarnych farb "tablicowych", po których można pisać kredą. Taki matowy akcent unowocześni też "babciną" kuchnię, czy meble w stylu country o dość wyrazistych dekorach. Proponowana jest głównie do mebli z frontami z rysunkiem drewna oraz mebli w stylu skandynawskim. Wykonane kredą napisy będą wyglądały zdecydowanie lepiej od milionów karteczek, wiszących na lodówce.
kr

Dobrze wiedzieć
1. Do lamusa odeszły czasy, gdy na ścianie nad zlewozmywakiem wisiała suszarka do naczyń. Raczej schowaj ją w górnej szafce z ociekaczem.

2. Relingi na ścianie wyglądają dobrze, gdy... są puste. Lepiej więc zrezygnujmy z nich, bo inaczej będą dla Ciebie pokusą, by wieszać na nich nieestetyczne chochle, cedzaki itp.

3. Rozplanuj odpowiednio gniazdka elektryczne. Lepiej wyglądają w układzie 2-3 obok siebie niż rozsiane pojedynczo po całej ścianie. Dopasuj kolorystycznie osprzętu do ściany.Najbezpieczniejsze są zawsze białe gniazdka elektryczne. Jeśli masz sprzęt AGD w kolorze inox — możesz wybrać też osprzęt elektryczny w takim kolorze.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB