Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Urządzamy pokój ucznia

2013-08-21 11:46:59 (ost. akt: 2013-08-21 11:50:13)

Autor zdjęcia: meblik.pl

Kupując dzieciom książki i wyprawki do szkoły nie zapominajmy, że uczą się one nie tylko tam. W domu odrabiają lekcje, przygotowują się do zajęć, uczą do klasówek. Dlatego ważne jest, by miały swój własny kącik do nauki.

Pierwsze przemeblowania w życiu dziecka powinniśmy zrobić, gdy dotychczasowy przedszkolak idzie do pierwszej klasy. Do tej pory pokój dziecięcy służył jedynie do zabawy i wypoczynku — teraz będzie też służył do nauki. Najlepiej, jeśli podzielimy pomieszczenie na dwie strefy — zabawowa i naukową. W strefie zabawowej
niech stoją półki i kosze z zabawkami oraz łóżko do wypoczynku.

Wystarczająco dużo miejsca
W strefie do nauki powinno znaleźć się duże, wygodne biurko, przy którym uczeń będzie odrabiać lekcje. Biurko powinno być na tyle szerokie, by dziecko bez problemu mogło rozłożyć się na nim ze wszystkimi zeszytami, książkami i przyborami szkolnymi. Optymalna szerokość to 80-90 cm, a długość 120-160 cm. Dobrze by było, gdyby miało sporo półek i szuflad, w których można umieścić wszelkie niezbędne pomoce szkolne. Pod biurkiem powinna być też wolna przestrzeń do postawienia nóg — o szerokości co najmniej 70 cm i głębokości 60 cm. Nogi dziecka nie mogą zwisać w powietrzu. Muszą stabilnie sięgać do ziemi, a jeśli maluch jest niewysoki, powinniśmy zadbać o podnóżek.

Biurko, które rośnie razem z dzieckiem
Ustawienie biurka w pokoju jest bardzo ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka. Nigdy nie może stać tak, by maluch siedząc przy nim zasłaniał sobą dostęp do światła dziennego, wpadającego przez okno. Może więc stać przodem do okna lub bokiem. W tym drugim przypadku trzeba zwrócić uwagę na to, czy uczeń jest lewo- czy praworęczny. Jeśli dziecko pisze prawą ręką, biurko powinno stać lewym bokiem do okna. I na odwrót —­ gdy uczeń jest leworęczny, prawy bok biurka powinien stać przy oknie.
Ta sama zasada panuje w przypadku oświetlenia — źle dobrane będzie utrudniało dziecku pisanie, szybko też przyczyni się do problemów ze wzrokiem. W dzień dziecko powinno odrabiać lekcje przy naturalnym świetle, jednak wieczorem oraz w sezonie zimowym, gdy szybko się ściemnia, powinno mieć lampkę na biurku.

Wybierając biurko, warto wybrać model z regulowaną wysokością blatu. Dzięki temu będzie można dostosować jego wysokość do wzrostu ucznia. Takie biurka, choć są droższe, w rzeczywistości są opłacalną inwestycją. Rosną wraz z dzieckiem i nie ma konieczności kupowania co kilka lat nowego mebla, gdy uczeń z poprzedniego wyrośnie.

Ergonomiczne krzesło
Urządzając pokój dla ucznia musimy też pamiętać o wygodnym, ergonomicznym krześle. Jeśli będzie źle dobrane, może być przyczyną powstawania wad postawy. Krzesło powinno być komfortowe, mieć regulowane siedzisko, podpórki łokciowe oraz regulowany kąt oparcia. Uczeń będzie spędzał na nim wiele godzin, dlatego krzesło musi zapewniać prawidłową postawę ciała.
Właściwy poziom komputera
Na biuru w pokoju starszych uczniów zapewne znajduje się też komputer. Jeśli dziecko pracuje na laptopie, jego klawiatura powinna być na takiej wysokości, by jego dłonie spoczywały swobodnie na jej wysokości. Jeśli natomiast uczeń ma komputer stacjonarny, pamiętajmy, by monitor znajdował się na wysokości oczu dziecka, w odległości co najmniej pół metra. Klawiatura powinna znajdować się na wysuwanym blacie.

Gdy w pokoju
jest więcej dzieci
Niestety, nie wszystkie dzieci mają ten komfort, że mieszkają w pokoju samodzielnie. W wielu rodzinach nie pozwalają na to warunki mieszkaniowe. Jeśli w jednym pokoju mieszka dwoje lub troje dzieci w wieku szkolnym, miejsca do nauki trzeba dobrze przemyśleć. W przypadku dużego, przestronnego pokoju możliwe będzie wstawienie dwóch czy trzech biurek. Jeśli jednak jest to niemożliwe, dobrym pomysłem jest jeden duży blat, ustawiony równolegle do okna. Każde dziecko powinno mieć swoją wydzieloną część oraz miejsce na własne książki, zeszyty i przybory szkolne. abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB