Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Temperatura a trwałość tynku

2013-08-21 11:42:28 (ost. akt: 2013-08-21 11:45:39)

Autor zdjęcia: Baumit

Lato to pora roku, podczas której utrzymują się wysokie temperatury powietrza. Stwarza to niebezpieczeństwo braku całkowitego wiązania i utwardzania zapraw mineralnych stosowanych powszechnie przy konserwacji obiektów zabytkowych, ale także podczas budowy nowych domów.

Dyskusja o dopuszczalnych temperaturach prac wraca każdego sezonu budowlanego, kiedy to wykonawcy zastanawiają się czy pracować podczas letnich upałów i pierwszych przymrozków. Większość producentów zaleca wykonywanie prac w zakresie temperaturowym od +5 st. C do +25 st. C. Niestety, ze względu na tempo robót budowlanych i krótkie cykle inwestycyjne, duża część prac wykonywana jest bez respektowania tych wytycznych.

Trzymaj się zaleceń
Nie trzymanie się zaleceń producenta dotyczących choćby wykonywania prac w określonych temperaturach, może wpłynąć na zmniejszenie wytrzymałości materiałów. Jeżeli coś zaczyna się dziać np. elewacja się kruszy lub pojawiają się spękania i plamy, najprościej jest zgłosić reklamacje do producenta „wadliwych” materiałów. Wykonane poprawki najczęściej już w innych warunkach pogodowych, „potwierdzają” — zdaniem wykonawcy — wadę poprzednich materiałów. Takie tłumaczenie wygodne jest jedynie dla wykonawcy, koszty poprawek ponoszą głównie inwestorzy, częściowo producenci materiałów, którzy jednocześnie tracą renomę i wiarygodność swoich wyrobów.
Dlatego tak ważne jest uświadamianie zagrożeń wynikających z wykonywania prac w innych temperaturach niż zakłada to producent.

Karta techniczna
Karta techniczna produktu wraz z dokładnym opisem na worku jest jednoznaczna z instrukcją obsługi dla każdego wyrobu. Materiał opuszczający zakład produkcyjny jest sprawdzany i pewny jakościowo, głównym powodem późniejszych problemów najczęściej jest jego obróbka w nieodpowiednich temperaturach. Problemy pojawiają się głównie na elewacjach, zimą i latem. Warto zaznaczyć, że paradoksalnie mniej problemów wynika z niskiej temperatury. Większość „reklamacji” pojawia się latem. Zimą podczas przymrozków woda zmieniająca stan z ciekłego na stały zwiększa swoją objętość powodując mechaniczne niszczenie materiałów budowlanych, jednak wilgoć jest cały czas obecna i wystarczająca do wiązania. Latem przy wysokich temperaturach po prostu jej nie ma i materiał mineralny wysycha, a nie wiąże.

Zarzuć siatkę
Wykonawca powinien z kolei wszystkimi możliwymi sposobami ograniczyć nagrzewanie się elewacji. Konieczne jest stosowanie siatki rusztowaniowej, dobre namoczenie ściany przed wykonani­em tynków oraz ich okresowa pielęgnacja poprzez zwilżanie mgiełką wodną podczas pierwszych kilkunastu dni wiązania i utwardzania. Niestety, większość wykonawców albo nie wie o konieczności pielęgnacji tynków elewacyjnych albo nie chce drażnić inwestora dodatkowymi kosztami.

Zanikający zawód

Konieczność zwilżania materiałów mineralnych nie tylko latem, aby zbyt szybko nie wysychały, była znana wszystkim prawdziwym rzemieślnikom. Masowa produkcja materiałów budowlanych oraz kończąca się już epoka klasowych murarzy-tynkarzy, jest powodem zaniku podstawowej wiedzy z obróbki tradycyjnych materiałów mineralnych. Pozostałością wiedzy o tradycyjnej obróbce materiałów mineralnych jest wykonywanie wylewek betonowych. Brak odpowiedniej „pielęgnacji” betonu podczas wysokich temperatur powietrza, powoduje jego pękanie i kruszenie. Przeważnie warstwy betonu są grubości od kilku do kilkunastu centymetrów i mają większą od tynków możliwość magazynowania potrzebnej ilości wody. Jednak, gdy jej zabraknie pękają i kruszą się jak przesuszone
tynki. kr

EKSPERT
Maciej Iwaniec
ekspert producenta materiałów budowlanych

- Materiały mineralne, które zarabiane są wodą, potrzebują wilgoci podczas całego procesu wiązania i utwardzania. Podczas prac w wysokich temperaturach część wody zarobowej odparowuje, część zostaje pochłonięta przez rozgrzane podłoże. W przypadku braku wody podczas procesów wiązania i utwardzania, zaprawy nie uzyskują zakładanych przez producenta parametrów — głównie wytrzymałości i mogą się sypać i pękać. Wtedy najprościej zrzucić winę na materiał, który przy grubości kilku do kilkunastu milimetrów nie jest w stanie samodzielnie zmagazynować tyle wody, aby wystarczyło do końca utwardzani. Dlatego też, jeżeli inwestor konieczne chce prowadzić prace w wysokich temperaturach powinien zostać poinformowany o zagrożeniach i wyrazić zgodę na prowadzenie dalszych prac.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB