Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Spiżarnia w domu i w mieszkaniu

2013-08-21 11:30:38 (ost. akt: 2013-08-21 11:31:27)

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Kiedyś obecność spiżarni w domu była podyktowana koniecznością przechowywania żywności w miejscu chłodniejszym niż temperatura pokojowa. Dziś, gdy wszyscy mamy lodówki i chłodziarki, pierwotne zastosowanie spiżarni odeszło do lamusa. Ale sama spiżarnia została — zarówno w domu, jak i w mieszkaniu przydaje się do przechowywania przetworów, zapasów suchej żywności czy rzadko używanego sprzętu kuchennego.

Najmniej problemu z urządzeniem spiżarni mają osoby, które planują budowę domu. Niewielkie pomieszczenie do przechowywania żywności można zaplanować w projekcie budowlanym. Najczęściej umieszczamy je w pobliżu kuchni, by można było szybko i bez problemu sięgnąć po potrzebne słoiki czy składniki. Dużo trudniej sprawa wygląda w przypadku mieszkań. Co nie znaczy, że osoby mieszkające w domach wielorodzinnych czy blokach muszą o posiadaniu spiżarni zapomnieć. Jeśli kuchnia jest w miarę przestronna, można wydzielić kawałek pomieszczenia na stworzenie spiżarni. Przydadzą się do tego różnego rodzaju wnęki, które od pozostałej części pomieszczenia można oddzielić za pomocą drzwi przesuwnych (chowanych w ścianie) lub harmonijkowych.

Sucha i wentylowana
Spiżarnia powinna być ciemna, sucha, odpowiednio wentylowana. Najlepiej, jakby znajdowała się w najchłodniejszym miejscu w kuchni, z dala od źródła światła słonecznego. Jeśli mamy dom, powinniśmy to pomieszczenie gospodarcze umieścić w północnej, najchłodniejszej części. Jeśli natomiast nie jest to realne do wykonania, zadbajmy o to, by pomieszczenie do przechowywania żywności znajdowało się z dala od kaloryfera.

Półki na słoiki i butelki
Pamiętajmy, że spiżarnia powinna być dobrze zabezpieczona przed wilgocią oraz wszelkiego rodzaju insektami. Musi być też łatwa do utrzymywania porządku. na podłodze najlepiej położyć płytki, z których łatwo usunąć zabrudzenia czy np. rozlany sok.
Podstawą urządzenia spiżarni są, oczywiście, półki. Powinny być wystarczająco głębokie (co najmniej 30 cm), a odległość pomiędzy nimi najlepiej, by była zróżnicowana. Dzięki temu na jednej półce bez problemu staną niskie garnki czy słoiczki, a na innej butelki z wysokimi szyjkami.
Aby spiżarnia funkcjonowała bez zarzutu, wato też zadbać o jej właściwą wentylację. Sporo jest bowiem produktów żywnościowych, z których może skraplać się para wodna. A to prosta droga do zawilgocenia pozostałej żywności. Dobrze jest więc wstawić do spiżarni niewielki
wentylator lub zrobić kilka otworów wentylacyjnych w drzwiach spiżarni. Warto też regularnie wietrzyć całe pomieszczenie.

Właściwe przechowywanie
Gdy już mamy spiżarnie, zwróćmy uwagę na sposób przechowywania żywności. Pod ręką powinny być produkty, których używamy na co dzień. Najcięższe rzeczy, np. słoiki z przetworami najlepiej postawić na samym dole. Górne półki można natomiast wykorzystać na powiedzenie suszonych ziół czy warzyw. abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB