Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Kolory w przestrzeni

2013-08-21 11:27:20 (ost. akt: 2013-08-21 11:29:24)

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Dlaczego jedne kolory lubimy, a innych wręcz nie zauważamy? Jeśli się rozejrzymy od razu dostrzeżemy, że w śród naszych znajomych są osoby, które lubią konkretne kolory. W ich ubiorze dominują czerwony, żółty, niebieski, czarny. Jeśli nie kupują ubrań w tych kolorach to przynajmniej mają takie dodatki — niebieska torebka i buty, malachitowa biżuteria i zielone oprawki okularów. Podobnych wyborów dokonują wybierając kolor tapicerki czy farby na ścianę. Co zatem sprawia, że wybieramy właśnie ten kolor, a inny odrzucamy?

Niektóre osoby, wybierając kolor ścian czy dodatków do kuchni — ściereczki, garnki, talerze, nożyki do masła — kierują się wyłącznie upodobaniami. Jest także grupa osób, która zawsze kieruje się modą. O ile moda przemija, upodobania trwają dużo dłużej, a niekiedy nie zmieniają się w ogóle w ciągu całego życia.

Modyści mają kłopot
Osoby wybierające kolory pod dyktando mody, nie tylko śledzą najnowsze trendy, ale także muszą mieć spore zasoby finansowe. O ile niemodne kolorystycznie ubrania łatwo wymienić, to z meblami lub ścianami sprawa nie jest już tak oczywista. Oprócz wydatków dochodzi stres, gdy to, co w zeszłym roku było na topie, w tym sezonie jest absolutnie demode. I znowu malowanie, i znowu wymiana tapicerki lub całych kompletów meblowych. No, ale czego się nie robi się, by być na czasie.

A ja lubię lawendowy
Czas białych ścian i zielonych lamperii na szczęście minął bezpowrotnie. Dzisiaj mamy do wyboru niezliczoną liczbę kolorów i ich odcieni. Większość z nas, przy wyborze kolorów kieruje się więc upodobaniami, które podświadomie dyktuje płeć. Mężczyźni wybierają zazwyczaj grafitowe szarości, czerń, bordo i brązy kobiety natomiast gustują w kolorach jasnych — kremowych żółcieniach, błękicie, zieleniach czy kawie z mlekiem.

Zupełnie inną grupę "kolorystów" stanowią osoby, które przy wyborze kierują się potrzebą duszy. Osoba dynamiczna i szczera z dużym prawdopodobieństwem pomaluje przynajmniej ścianę w swoim salonie na czerwono. Lojalny mędrzec dobrze będzie się czuć w otoczeniu, w którym dominuje kolor niebieski. Kolory też pomagają zmienić w sobie to, czego nie lubimy. Jeśli ciąży nam nasz brak poczucia humoru wprowadźmy do naszego domu kolor żółty — pomalujmy na żółto ściany, połóżmy w łazience żółte kafelki albo chociaż kupmy sobie żółte ręczniki. Jeśli natomiast nie radzimy sobie z własną energią uspokoić powinien nas np. kolor zielony. kr

Znaczenie kolorów


Biały — jest symbolem czystości, niewinności, bezpieczeństwa. W niektórych częściach świata, jest symbolem żałoby.

Zielony — symbol płodności, natury. Zieleń uspokaja, ciemna zieleń kojarzy się z konserwatywnym stylem zarządzania, męskością, bogactwem i pieniędzmi.

Niebieski — pobudza nasz organizm do produkcji noradrenaliny — hormonu, który uspokaja. Kolor ten także symbolizuje wytrwałość, niezawodność, mądrość, lojalność. W biurze, w którym są niebieskie ściany pracownicy są bardziej wydajni.

Szary, srebrny
— to kolory praktyczne i ponadczasowe, symbolizują solidność, idealnie komponuje się z każdym żywym kolorem.

Czerwony — to kolor przychylny fotografii i telewizji — w naturalny sposób przyciąga oko. Wprowadza także w stan ekscytacji, kojarzony jest z energią. Warto pamiętać, że zbyt dużo czerwieni może wzbudzić agresję. Wystarczy więc jeden akcent — czerwone krzesło, czerwony czajnik, krawat, lampka, menu na stronie www. Czerwień wywołuje silne asocjacje związane ze świętami, które aktywizują w mózgu uczucie miłości i chęć dawania.

Czarny — to symbol władzy, mocy, trwałości i wytrzymałości, inteligencji, elegancji, ale także zła, na zachodzie symbol żalu, dodaje powagi, wywołując przy tym silne emocje, nie należy używać go zbyt dużo, bo łatwo jest przytłoczyć nim potencjalnego klienta.

Żółty — kolor słońca, symbol radości, aktywizuje wspomnienie dobrych czasów m.in. wspomnienia z wakacji. Klient otoczony żółtym czuje optymistyczne wibracje w mózgu, który uwalnia więcej serotoniny, odpowiedzialnej za chemiczne poczucie szczęścia, wydobywa twórcze myśli,przyspiesza metabolizm, więc w gastronomii idealnie obudzi głód.

Różowy — podobnie jak niebieski i zielony uspokaja i łagodzi konflikty np. w pracy.

Pomarańczowy — to najbardziej ekstrawagancki kolor — symbolizuje zabawę, ciepło, energię.

Brązowy — jest symbolem stabilności, niezawodności. To kolor ziemi, idealnie wyraża to co naturalne lub organiczne.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB