Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Jak dbać o stolarkę okienną?

2013-08-21 11:21:21 (ost. akt: 2013-08-21 11:23:13)

Autor zdjęcia: Roto

Nowoczesne okna odznaczają się dużą żywotnością oraz wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Żeby okno przez długi czas wyglądało estetycznie i funkcjonowało bez zarzutów, trzeba jednak o nie należycie zadbać. Warto więc wiedzieć, jak właściwie konserwować i czyścić stolarkę okienną.

Przede wszystkim regularne przeglądy. Okno powinno być odpowiednio serwisowane. Dbałość o dobry stan stolarki okiennej pozwoli nam na jej długotrwałą eksploatację i uniknięcie kosztów związanych z naprawą.
Kupujemy nowe okna, montujemy je i o nich zapominamy. Żyjemy w przekonaniu, że nowe okna nie wymagają przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych. Błąd! Właściwa konserwacja stolarki jest niezbędna do jej sprawnego funkcjonowania, a w wielu przypadkach stanowi również podstawę do utrzymania gwarancji.
Okres jesienno-zimowy jest idealnym okresem na sprawdzenie stanu okien. Jak sprawdzić, czy okna ochronią nasz dom przed zimnem?
— Stolarka okienna wymaga dbałości użytkownika i regularnej konserwacji — mówi Zdzisław Maliszewski, ekspert Związku Polskie Okna i Drzwi. — Okna są bowiem narażone na działanie różnorodnych, zmiennych czynników atmosferycznych, a ich poszczególne elementy „pracują” podczas eksploatacji. Zachowanie ich pierwotnych właściwości związane jest więc z koniecznością przeprowadzania przeglądów i reagowania na ewentualne usterki, jakie mogą pojawić się w trakcie użytkowania. Przynajmniej raz w roku powinniśmy sprawdzić i nasmarować odpowiednie elementy okucia — dodaje nasz ekspert.

Pielęgnacja okuć
Jednym z najbardziej istotnych elementów, mających duży wpływ na funkcjonowanie okna jest okucie. Odpowiada ono za docisk na całym obwodzie skrzydła do ościeżnicy, co decyduje o szczelności i po części o zabezpieczeniu antywyważeniowym. Właściwa konserwacja okucia zapewnia ochronę przed zbyt wczesnym zużyciem oraz bezproblemowe działanie okna.
— W przypadku okucia zalecane jest „prewencyjne” smarowanie zgodnie z zaleceniami producenta — przypomina Andrzej Wróblewski, ekspert producenta okuć do stolarki okiennej i drzwiowej. — Najlepiej wykorzystać do tego smar lub olej maszynowy bez zawartości żywic i kwasów. Doskonale nadaje się olej silikonowy o lepkości 100. Nie należy natomiast stosować preparatów, które mogłyby porysować powierzchnię okuć. Zapewnia to lekkie działanie okna i ochronę okucia przed przedwczesnym zużyciem — dodaje.
Dbając o okucia, warto również zwracać uwagę na to, czy któryś z wkrętów nie jest poluzowany — dokręcić można go samodzielnie.

Pielęgnacja uszczelek
Pielęgnacji wymagają także uszczelki. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie silikonu w aerozolu (np. takiego, jaki stosuje się do uszczelek samochodowych). Po naniesieniu go na wyznaczoną powierzchnię, okno powinno pozostać otwarte ok. 15-20 minut. Pozwala to przywrócić sprężystość uszczelnienia.

Właściwa konserwacja
Aby właściwie konserwować okno, najlepiej stosować się do zaleceń producenta, który powinien określić, w jaki sposób i za pomocą jakich środków należy pielęgnować produkt. Czyszczenie i drobne regulacje możemy z powodzeniem wykonywać samodzielnie — dla przykładu szyby i ramy okienne pielęgnuje się za pomocą neutralnych środków czyszczących i miękkiej szmatki. W przypadku poważniejszych uszkodzeń, takich jak np. pęknięta szyba, utrudnione obracanie się klamki czy niedomykające się skrzydło, najlepiej skorzystać z pomocy fachowca. Jakie jeszcze objawy powinny nas zaniepokoić?
— Nieszczelność, kłopoty z otwieraniem i zamykaniem skrzydła, widoczne uszkodzenie któregokolwiek z jego elementów czy woda zbierająca się na parapecie — wylicza Andrzej Wróblewski. — We wszystkich tych przypadkach należy wezwać autoryzowanego serwisanta, który profesjonalnie zajmie się naprawą. Konieczne jest również zapoznanie się z zapisami gwarancji oraz zaplanowanie przeglądów — podsumowuje nasz ekspert.
kr

EKSPERT
Zdzisław Maliszewski
Ekspert Związku Polskie Okna i Drzwi
— Za naprawę okien objętych gwarancją odpowiada producent. To do niego należy zwrócić się z proś-bą o usunięcie usterek czy wymianę uszkodzonych elementów. Warto pamiętać, że utrzymanie gwarancji oraz dochodzenie roszczeń z niej wynikających jest możliwe wyłącznie po spełnieniu warunków stawianych przez producenta. Jednym z nich jest zwykle właśnie regularny i udokumentowany serwis okien. Minimalny, określony w ustawie z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U nr 141 poz. 1176 ), okres odpowiedzialności sprzedawcy za okna wynosi 2 lata, jednak wielu producentów udziela dodatkowej gwarancji na swoje wyroby, nawet do 10 lat. Gwarancja jest świadczeniem dobrowolnym producenta, który określa jej warunki oraz obowiązki stron.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB