Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Ciche AGD

2013-08-21 11:15:36 (ost. akt: 2013-08-21 11:20:07)

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Jak wiadomo hałas drażni, nie pomaga w pracy, a tym bardziej w relaksie. Działa negatywnie na nasz słuch i układ nerwowy. Nawet niewielki sprawia, że czujemy się zmęczeni.

Nasz dom powinien być miejscem, gdzie można wypocząć i zregenerować siły. Jest to niewykonalne wówczas, kiedy wokół panuje hałas. Niewątpliwie, szum sprzętu AGD źle wpływa na nasze samopoczucie. Aby zadbać o pełen komfort mieszkańców powinniśmy więc dążyć do wyeliminowania hałasu tam, gdzie tylko się da. Jak to zrobić?

Siła ssania i hałas

Do najgłośniejszych, domowych czynności należy na pewno odkurzanie. Podczas tej czynności hałas w pomieszczeniu może sięgać nawet kilkudziesięciu decybeli. Często moc oraz siła ssania odkurzacza wiążą się z głośną pracą silnika. I tu z pomocą przychodzą coraz nowsze modele sprzętu, który można znaleźć na rynku. O tym, jak hałaśliwe są urządzenia mówi sześciostopniowa skala. Określa ona, jakie natężenie jest dla nas nieprzyjemnie, a jakie niebezpieczne. Już sprzęt klasy D, przy dłuższym przebywaniu w jego otoczeniu, może być szkodliwy dla naszego słuchu. Jak temu zaradzić?
Można korzystać ze stoperów do uszu, bądź przymierzyć się do zakupienia cichszego odkurzacza. - Unijne prawo zaleca, aby producenci umieszczali na urządzeniach informacje o liczbie decybeli, jaką generuje dany sprzęt, dlatego nie powinno być problemu z jego znalezieniem. Niektórzy z nich, w nazwie odkurzaczy zamieszczają również angielskie słowo "silent" (cisza). Odkurzacz taki przyda się tym, którzy mają małe dzieci, cenią ciszę i spokój. Ale nie tylko. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy czas na robienie porządków znajdują wieczorami lub trzymają zwierzęta, które boją się hałasu.

Czysto i cicho

Najgłośniejszym miejscem w domu jest kuchnia, w której znajduje się większość urządzeń AGD. Niektórzy wstawiają w to miejsce również pralkę. Ponieważ jest to urządzenie dość spore, ważnym czynnikiem przy wyborze będzie informacja o jej energochłonności. Najbardziej oszczędną pralkę cechuje litera A, czasem A+. Na etykiecie powinny być również informacje dotyczące zużycia wody oraz hałasu, jaki wydobywa się z pralki. Średnie wartości do około 50 dB podczas prania i około 70 dB podczas wirowania. Co sprawia, że pralki pracują ciszej?

Duże znaczenie ma nowoczesna technologia Direct Drive. W tych pralkach silnik przekazuje swoją moc bezpośrednio do bębna pralki, co sprawia, że urządzenie jest ciche, a przy tym energooszczędne. Technologia ta zastąpiła konwencjonalny model silnika z paskiem i szczotkami, który łatwo ulegał uszkodzeniom.

Z pomocą przychodzi również opcja opóźnienia prania, dzięki czemu pranie można wstawić przed wyjściem do pracy i o nim... zapomnieć. Pralka włączy się automatycznie po kilku godzinach i po powrocie do domu ubrania będą czyste i świeże. Nie trzeba martwić się również o rachunki, bo w trybie czuwania nowoczesne pralki nie pobierają energii.

Warto wiedzieć, że na odbiór dźwięku wpływ ma również jego częstotliwość.
Mimo takiego samego natężenia decybeli jedne urządzenia są bardziej uciążliwe, a niektóre mniej. Dlatego warto danego sprzętu posłuchać w sklepie, jeszcze przed zakupem. woj


Poziom natężenia dźwięku:
• 10 dB — szelest liści
• 40 dB — szmery w domu
• 70 dB — odkurzacz
• 80 dB — głośna muzyka
• 100 dB — motocykl bez tłumika
• 140 dB — start myśliwca
• 190 dB — start rakiety
• 220 dB — eksplozja bomby atomowej

Sześciostopniowa skala głośności urządzeń:
• klasa A do 45 dB — bardzo ciche
• klasa B do 55 dB — ciche
• klasa C do 75 dB — słyszalne
• klasa D do 85 dB — głośne
• klasa E do 95 dB — bardzo głośne
• klasa F ponad 95 dB — hałaśliwe

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB