Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Przestrzeń światłem dzielona

2013-07-25 14:24:14 (ost. akt: 2013-07-25 14:26:44)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Światło warunkuje postrzeganie świata zewnętrznego i ma ogromne znaczenie w naszym wnętrzu, nie tylko jako element użytkowy, ale również jest narzędziem, którym można się posługiwać.

Stosując oświetlenie sztuczne o różnym ubarwieniu lub też w różnych punktach przestrzeni można wizualnie podzielić przestrzeń użytkową na miejsca o różnej funkcji czy też aktywności. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu można podkreślić formy architektoniczne występujące w danym pomieszczeniu budując przy tym klimat danego miejsca. Jest to bardzo ważne, gdy przeprowadzana jest aranżacja wnętrz restauracji lub punktów handlowych.

Odpowiednio skierowane światło na dane miejsce skupia uwagę osób znajdujących się w strefie użytkowej sklepów lub restauracji. Uwypukla to, co chcemy uwypuklić i kieruje uwagę na dane miejsce. Dobrze rozplanowane oświetlenie sprawia, że przestrzeń staje się czytelna i rozpoznawalna, podkreślając cechy wyjątkowej kompozycji architektonicznej wnętrza.

Przestrzeń otwarta i wieloplanowa
Obecnie można zaobserwować powszechną tendencję do tworzenia otwartych, wieloplanowych przestrzeni. Urzekają one bogactwem form i kolorów lub zupełnie ascetyczne pomalowane na biało są spowite w monochromatycznym chłodzie. To właśnie w chłodnych wnętrzach światło odgrywa główną rolę, ponieważ stosując odpowiednie oprawy oświetleniowe oraz dodatki dekoracyjne takie jak obrazy lub malowidła naścienne „ubarwiamy” swoją przestrzeń. Przestrzeń przestaje być nudna i zimna, gdy podświetlimy duży obraz odpowiednim źródłem światła. Wprowadzimy wówczas klimat do wnętrza, który będzie związany z tematyką obrazu.

I tutaj jedna uwaga — ponieważ podkreślając w ten sposób charakter danego miejsca musimy się zdecydować na odpowiedni wystrój wnętrza, który jest związany z tematem obrazu. Likwidacja ścianek działowych, która jest wykonywana podczas aranżacji domu w celu uzyskania dużej przestrzeni sprawia, że w otwartym wnętrzu zanika podział na strefy o różnej aktywności. Oczywiście widać jest od razu, że mamy do czynienia z salonem, ponieważ umeblowanie jest inne od tych, które występują w jadalni, niemniej jednak w tych strefach powinno być zastosowane odmienne źródło światła.

Przyjmując gości w salonie potrzebujemy innej atmosfery niż w jadalni, w której najważniejszy jest dobrze oświetlony stół. Bardzo często w dużych pomieszczeniach światło znajduje się w centralnej części pokoju, przy jednoczesnym ulokowaniu pozostałych stref użytkowych z boku przy ścianie.

Niektórzy lubią takie właśnie rozwiązania niemniej jednak w ten sposób nie budujemy atmosfery wnętrza, ponieważ każda powinna posiadać oddzielne oświetlenie, które możemy użyć w zależności od potrzeby. Szczególne znaczenie zwłaszcza dla kompozycji architektonicznej wnętrza i poszczególnych stref użytkowych odgrywają oprawy o charakterze dekoracyjnym. Powinny one wizualnie współgrać z pozostałymi elementami występującymi w danej strefie.

Zapal sobie światło
Skandynawowie, jako jedni z pierwszych zrozumieli znaczenie światła w procesie leczenia np. w walce z depresją. Dlatego od wczesnej jesieni do późnej wiosny doświetlają się jak mogą — lampiony, świeczki, świeczniki... Moda na doświetlane przyszła także do Polski. Zimą w oknach pojawiają się małe lampki, w kawiarniach i restauracjach królują świece. Bo gdy brak naturalnego światła promieni słonecznych z pomocą przychodzi światło sztuczne.
Zanurzone w szklanych, kolorowych osłonkach rozprasza nieprzyjemny mrok i wprawia w dobry nastrój.

Światłem leczenie
Światło regeneruje tkanki, przyspiesza gojenie, a nawet działa przeciwbólowo. Dzisiaj mało kto nie wie co to jest światłoterapia zwana inaczej uminoterapią lub fototerapią. Jest to metoda leczenia światłem naturalnym lub sztucznym. Warto więc, planując oświetlenie w domu, wziąć pod uwagę nie tylko tzw. światło główne górne, ale także wszelkiego rodzaju kinkiety, światła boczne i nocne lampki. Gdy burzowe chmury przesłonią słońce i w domu zapanuje ponury półmrok, wystarczy włączyć takie oświetlenie, a od razu zrobi się weselej. abc

Ciekawe lampy witrażowe

Za pomocą lamp o finezyjnych kształtach i kolorach można zbudować nastrój idealnie dopasowany do wnętrza oraz gustu domowników. Ogromne możliwości zabawy światłem i barwą, a przez to kreowania niecodziennej, pełnej uroku atmosfery dają nam lampy witrażowe. Ozdobione wzorami ułożonymi z drobnych kawałków barwionego szkła mogą stać się one ciekawym elementem dekoracyjnym wielu pomieszczeń. Podświetlenie szklanej mozaiki sprawia, że całe wnętrze napełnia się ciepłym i łagodnym blaskiem, tworząc na ścianach i suficie refleksy w spektakularnych barwach. Efekt estetyczny potęgują dodatkowo kunsztowne wzory opraw.

Kolekcje lamp witrażowych łączą w sobie misterność szklanych konstrukcji z masywnością mosiądzu. Piękna forma abażurów i efektownie wyprofilowane metalowe elementy sprawiają, że oprawy oświetleniowe mogą stać się nie tylko funkcjonalnym dodatkiem, ale również ważną częścią wystroju wnętrza.

W rodzinach lamp witrażowych znajdziemy klasyczne zwisy, plafony, kinkiety i lampki biurkowe, dzięki czemu w prosty sposób utrzymamy wystrój całego pomieszczenia w jednorodnej stylistyce.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB