Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Przygotuj wnętrze kuchni na przyjęcie mebli

2013-07-17 10:05:59 (ost. akt: 2013-08-28 10:16:44)

Autor zdjęcia: Fot. KAM

Kuchnia jest sercem domu. Tutaj spędzamy sporo czasu, zarówno na przygotowaniu posiłków, jak ich spożywaniu. Kiedy więc już wybierzemy zabudowę naszych marzeń, warto jeszcze właściwie przygotować pomieszczenie do jej montażu i dobrze rozplanować ustawienie mebli.

Wiele szczegółów, które umykają osobom przygotowującym swoją kuchnię do zabudowy, może potem utrudnić zaprojektowanie i wykonanie oczekiwanych mebli. W trakcie prac wykończeniowych czy remontowych należy więc zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych elementów.

Równa podłoga, proste ściany, ukryte rury
— Podłoga kuchni powinna być płaska na całej swojej powierzchni, bez nierówności i pochyleń — podkreśla Andrzej Tomasiak ze Studia
Kuchennego Atom w Olsztynie. — Ważne jest także, aby równa była powierzchnia ścian, zaś kąty pomiędzy nimi były kątami prostymi. Kładąc nową glazurę, warto ułożyć ją na równi z tynkiem, bez uskoków, tzn. płytki powinny być "wpuszczone" w ścianę tak, aby nie wystawały. Dzięki temu po zawieszeniu szafek górnych nie będą widoczne szczeliny pomiędzy tylną krawędzią boku szafki a ścianą. Glazurę kładziemy na wysokości od 150 cm w dół do ok. 80 cm. W miejscu wmontowania płyty grzewczej (okapu kuchennego) od poziomu 170 cm — dodaje.
Pamiętajmy, że szafka zlewozmywakowa nie ma pleców i w miejscu, gdzie będzie ustawiona, również warto położyć glazurę. Podobnie z wolno stojącą kuchenką czy lodówką. Wszelkie rury nie mogą odstawać od ściany więcej niż 7 cm, a w miejscu przechodzenia za zmywarką, szafą lodówkową czy piekarnikiem muszą być wpuszczone w ścianę.

Przyłącza elektryczne i wodne

• Gniazdka elektryczne do urządzeń AGD umieszczamy jak najbliżej podłogi, ich górna krawędź może maksymalnie sięgać do wysokości cokołu (standard to 10 lub 15 cm). Gniazdko do zmywarki powinno zostać zaś zamontowane nie pod samym urządzeniem, ale za szafką obok, która zwykle jest szafką zlewozmywakową.
• Gniazdko do okapu kominowego umieszczamy centralnie na wysokości 190-210 cm tak, aby zakryć je rurą pochłaniacza.
• Do okapu podszafkowego, czy typu slim, gniazdko montujemy nad krawędzią górnych szafek (czyli dla szafek górnych o wysokości 72 cm na poziomie ok. 220 cm, dla szafek o wysokości 86 cm ok. 235 cm). To gniazdko posłuży nam również do podłączenia oświetlenia.
• Gniazdka użytkowe instalujemy na wysokości ok 110-120 cm, pamiętając o tym, by nie znalazły się nad zlewem, czy za szafą lodówkową lub gospodarczą.
• Do baterii stojącej i zmywarki doprowadzenie wody instalujemy w centralnym miejscu szafki zlewozmywakowej, na wysokości ok. 60 cm. Pamiętajmy, aby przyłącze kończyło się zaworkiem z filtrem.
• Do zmywarki i pralki stosujemy wyjście pół cala na 3/4 a do baterii, najczęściej pół cala na 3/8. Odpływ wody powinien być umiejscowiony w środku szafki zlewozmywakowej na wysokości ok. 56 cm. Odpływ wody ze zmywarki możemy podłączyć do syfonu zlewozmywaka.

Wysokość
i temperatura

— Wysokość na jakiej wieszamy szafki górne uzależniona jest zarówno od ich wysokości, jak i wysokości szaf gospodarczych w kuchni — zaznacza nasz ekspert. — Jeżeli nie planujemy zabudowy lodówki czy szaf gospodarczych, możemy przyjąć, że dolna krawędź szafki wiszącej powinna się znaleźć na wysokości 144-145 cm. Przy płycie gazowej szafek nie możemy powiesić za nisko, gdyż wysoka temperatura może je uszkodzić. W ogóle warto mocno zwrócić uwagę, w jaki sposób w projekcie kuchni rozmieszczone zostaną urządzenia grzejne. Możemy w słupku umieścić piekarnik nad zmywarką, ale wg. zaleceń niektórych producentów nie powinniśmy montować kuchenki mikrofalowej czy płyty indukcyjnej nad piekarnikiem parowym — dodaje.
Mając na uwadze oddziaływanie ciepła czy wilgoci, najbezpieczniejszy w użytkowaniu jest front z płyty MDF lakierowanej. Jeśli jednak mamy meble wykonane z płyty MDF foliowanej lub z płyty wiórowej laminowanej, warto zastosować nad płytą grzewczą okap szerszy od niej, lub w szafkach obok okapu fronty oszklone z ramkami aluminiowymi.

Płyta indukcyjna
do każdej kuchni

Często zastanawiamy się czy możemy zrezygnować z gazu na rzecz płyty elektrycznej w mieszkaniach, gdzie nie ma doprowadzonej tzw. "siły". Nowoczesne płyty indukcyjne posiadają zabezpieczenia, które uchronią zarówno naszą instalację, jak i samo urządzenie przed uszkodzeniem przy podłączeniu do napięcia 230 V. Wystarczy podłączyć ją do gniazdka za pomocą fabrycznej wtyczki, by zaczęła działać. Nie wymaga instalacji przez elektryka z uprawnieniami. Ważna sprawa: zabezpieczenie powinno wynosić 16 A. Może być oczywiście większe ale dostosowane do naszej instalacji.
Dzięki temu że płyta wykorzystuje aż 90 proc. energii bezpośrednio na ogrzanie garnka, koszty jej użytkowania są porównywalne z płytą gazową, a niższe od płyty ceramicznej. Natomiast funkcja Booster pozwoli nam zagotować wodę w czasie krótszym niż na gazie.
— W naszym salonie można samemu sprawdzić jej działanie — zapewnia Grzegorz Smoliński ze studia Nord Kuchnie. — Płyta jest podłączona i gotowa do użytkowania. Jeśli chodzi o garnki, to aby urządzenie zadziałało, muszą być spełnione dwa warunki. Pierwszy: dno garnka ma być wykonane ze stali ferromagnetycznej. Drugi: dno garnka musi być płaskie, a garnek powinien przylegać do płyty w przynajmniej 80 proc. I uwaga na koniec: garnek nie może mieć podwójnego dna — dodaje.

Podsumowując, przed rozpoczęciem modernizacji pomieszczenia kuchennego warto najpierw odwiedzić takie studio kuchenne, w którym uzyska się fachową informację techniczną i porady, jak należy się przygotować do procesu projektowania indywidualnej zabudowy kuchennej.

Czas poświęcony na konsultacje na pewno nie będzie straconym, dzięki dodatkowej wiedzy unikniemy przykrych niespodzianek, zaoszczędzimy pieniądze i sprawimy, ze „funkcja’ czyli zadanie do wykonania i „funkcjonalność”, czyli wygoda użytkowania, będą obok pięknych mebli i sprzętu AGD atrybutami naszej nowej kuchni, dodał na zakończenie Grzegorz Smoliński ze studia Nord Kuchnie w Olsztynie.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB