Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Typologia śmiecia i jego powtórne życie

2013-07-17 10:00:57 (ost. akt: 2013-07-17 10:04:38)

Autor zdjęcia: Joanna Gradkowska

Kolor zielony — szkło, żółty — tworzywa sztuczne, niebieski — papier... Z dobrze posegregowanych odpadów można wyprodukować nie tylko papier toaletowy. Również kubki, doniczki, ubrania, a nawet meble.

Statystycznie każdy Polak "produkuje" ponad 300 kg odpadów w ciągu roku. Niestety, do tej pory niewiele z nich trafiało do powtórnego wykorzystania. Ustawa śmieciowa, o której głośno w ostatnim czasie ma to zmienić. I bardzo dobrze, bo ze śmieci można wyczarować naprawdę wiele. Z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować polarową bluzę, a energia odzyskana tylko z jednej zużytej torby plastikowej pozwala oświetlać pokój 60-watową żarówką przez 10 minut.
Niektórzy z nas segregują śmieci z przekonania od wielu lat i nie potrzebna im do tego żadna ustawa śmieciowa. Inni, zapewne chcieli się do tego zabrać, ale nie wiedzieli od czego zacząć. Dziś jednak, jeżeli chcemy płacić mniej za wywóz śmieci, musimy to robić.Tradycyjna szafka pod zlewozmywakiem
Na początek warto wydzielić sobie w mieszkaniu kącik, który będzie służył nam do tego celu. Można więc wykorzystać tradycyjną szafkę pod zlewozmywakiem w kuchni, gdzie większość z nas stawia kosz na śmiecie. Ci, którzy mają więcej przestrzeni do zagospodarowania, mogą pokusić się o ustawienie kilku pojemników na odpady. Kolejnym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć jest to, jak wyrzucać śmieci?
Dla przykładu, na terenie Gminy Olsztyn obowiązuje czteropojemnikowy system selektywnej zbiórki odpadów: pojemnik zielony przeznaczony jest na opakowania szklane; pojemnik niebieski na papier oraz tekturę; pojemnik żółty na opakowania z tworzyw sztucznych, a pojemnik czarny na odpady ulegające biodegradacji.
Warto wspomnieć o tym, iż odpady zbierane w sposób selektywny powinny być czyste, a puszki, czy plastikowe butelki zgniecione oraz pozbawione nakrętki przed wyrzuceniem. Śmieci, które nie mieszczą się w żadnej z wymienionych wyżej kategorii, powinny lądować w pojemnikach na odpady zmieszane. To tutaj wrzucamy pampersy, butelki po oleju, czy trwale zabrudzone opakowania.

Przeterminowane leki zanieś do apteki
Przy odpowiednim segregowaniu śmieci należy pamiętać o tzw. odpadach niebezpiecznych, czyli zużytych bateriach, przeterminowanych lekach, czy zużytym sprzęcie elektronicznym. Odpady takie przyjmowane są w punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Jednak, aby nie jeździć na koniec miasta, do wyznaczonego punktu, warto rozejrzeć się dookoła. I tak, zużyte baterie można zostawić w szkole, lub w pobliskim sklepie, gdzie ich zbiórka zazwyczaj jest prowadzona. Przeterminowane leki bez problemu można zostawić w najbliższej aptece (należy je tylko powyciągać z kartonowych opakowań), natomiast zużyty sprzęt elektroniczny można przekazać do sklepu, w którym kupujemy nowy sprzęt elektroniczny.
Dziś pytania o to, co zrobić z butelką po oleju, czy żarówką wywołują w nas wiele emocji. W porównaniu jednak do Zachodu Europy, gdzie śmieci segreguje się wiele lat, to naprawdę błahy problem... Tam ludzie podczas segregacji potrafią rozłożyć na czynniki pierwsze zwykłą torebkę do parzenia herbaty. woj


Kilka śmieciowych wskazówek:

• zawsze zgniataj puszki, kartony i butelki plastikowe
przed wrzuceniem do pojemnika
• wyrzucaj butelki bez nakrętek i korków
• wybierając się na zakupy, bierz ze sobą własną siatkę, dzięki której ograniczysz zużycie plastikowych torebek
• zwróć uwagę, co producent proponuje zrobić z opakowaniem po wykorzystaniu jego zawartości (zobacz znak
na opakowaniu)
• do wycierania używaj szmatek wielokrotnego użycia zamiast papierowych
ręczników.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dalka #1145354 | 213.73.*.* 17 lip 2013 10:20

    Taaa, ciągle czekamy na pojemniki do segregowania. I dotację na przybudówkę do mieszkania, w której będę mogła trzymać posegregowane śmieci.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz