Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Szpaler drzew w płocie, czyli ogrodzenie poseji

2013-07-17 09:55:40 (ost. akt: 2013-07-17 09:59:35)

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Szczelne, ażurowe lub całkiem dziurawe, drewniane, stalowe, z tworzywa sztucznego... Ogrodzenie przede wszystkim musi spełniać swoje zadanie. Wybór materiału, kształtu i formy zależy od tego, co i dlaczego chcemy ogrodzić.

Inaczej ogrodzimy pastwisko, inaczej las, a jeszcze inaczej domową posesję czy plac zabaw. Dobrze też jeśli wygląd ogrodzenia dopasowany jest do miejsca, które chroni. Trudno przecież otoczyć duże pastwisko pięknym ogrodzeniem, które wyszło wprost spod młota kowala-artysty. Taka bowiem metaloplastyka pasuje raczej do otoczenia luksusowej posiadłości.

Płotek i parkan
Dom i posesję wokół niego powinien otaczać płot, który zapewni mieszkańcom komfort i poczucie bezpieczeństwa. Ważnym aspektem jest też estetyka. Wybierając ogrodzenie bierzmy pod uwagę potrzeby. Niewielki dom jednorodzinny, usytuowany z dala od centrum dużego miasta wystarczy otoczyć drewnianym płotem lub standardową stalową siatką. Do tego brama wjazdowa dla samochodu i oczywiście furtka dla mieszkańców. Takie ogrodzenie służy raczej wyznaczeniu granic terenu i zatrzymaniu dzikich zwierząt.
Inaczej mają się sprawy, gdy dom stoi przy ruchliwej ulicy. Hałas przejeżdżających aut i ciekawscy przechodnie mogą spowodować, że zdecydujemy się na wysokie, szczelne ogrodzenie z grubych desek lub z litego betonu.
Innym rozwiązaniem jest standardowa siatka obsadzona dodatkowo żywopłotem, który może osiągnąć dwa metry wysokości. Zielona gęstwina nie tylko wytłumi hałas, ale także spełni rolę zapory dla ewentualnych złodziei i podglądaczy. Może też stać się naturalnym schronieniem dla małych ptaków.

Ażur na placu zabaw
Coraz częściej na osiedlach widzimy ogrodzone place zabaw. Zamykane na noc furtki z pewnością chronią sprzęt przed dewastacją, której chętnie dopuszcza się rozwydrzona, starsza młodzież, ale przede wszystkim zapewniają czystość. Piaskownica i trawniki kuszą psy i koty. I nie chodzi wyłącznie o dzikie egzemplarze. Także te domowe, wyprowadzane na smyczy zbyt często korzystają z dobrodziejstwa piaskownicy.
Ogrodzenie placu zabaw powinno być ażurowe i tak wykonane, aby nie pokaleczyło dzieci.

Rabatki i ścieżki
Jeszcze inaczej jest, gdy chcemy tylko odgrodzić pewne elementy posesji — zaznaczyć alejki czy rabaty. Wówczas wystarczy zwykła siatka ogrodowa albo niski plastikowy lub drewniany płotek. Istnieją też miniżywopłoty, które osiągają nie więcej niż pół metra wysokości. Taki żywopłot świetnie nadaje się do wyznaczenia ścieżek czy oddzielenia poszczególnych grup kwiatowych.

Ogród
Zdarza się, że granicę naszego ogrodu czy posesji wyznaczają stare drzewa. Posadzone przez poprzednich właścicieli pełniły rolę naturalnej granicy posesji lub gospodarstwa. Obecnie same drzewa to za mało, jednak jeśli planujesz ogrodzić posesję, nie wycinaj drzew! Postaw płot między ich pniami. Nie bowiem nic bardziej smutnego, niż posesja bez ptaków. A tam, gdzie nie ma drzew i krzewów, nie ma też ptaków.
Bożena Kraczkowska

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pytajnik #1153624 | 83.4.*.* 26 lip 2013 20:15

    Właśnie taki dom, wzdłuż granic którego posadzone są stare drzewa (lipy, jesiony) wymaga ogrodzenia. Drzewa o obwodzie od 230- 80 cm rosną w różnej odległości, nie większej jednak niż 1 -1,5 m. Miedzy niektórymi wyrosły kolejne, o obwodzie od 24 cm, stanowiąc już właściwie żywy płot. Problem w tym, że między poprzez te szersze luki ludzie zrobili sobie ścieżki w poprzek nieruchomości, niektórzy zaś wyrzucają śmieci, butelki. Jak można wkomponować trwały płot między te wieloletnie drzewa? Czy można dokonać nacięć na drzewach lub wkręcić w nie jakieś haki mocujące, śruby?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz