Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Przygotuj mieszkanie na wakacje

2013-06-25 15:43:28 (ost. akt: 2013-06-25 15:45:19)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Sezon urlopowy w pełni. Wakacyjny wyjazd planujemy zazwyczaj już na początku roku, gdyż w styczniu musimy podać w pracy przynajmniej przypuszczalny termin naszego wypoczynku, więc także już wtedy zaczynamy rozglądać się i rezerwować noclegi. Podobnie wcześniej powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu naszego mieszkania. Trudno bowiem na dwa dni przed wyjazdem montować rolety antywłamaniowe lub skutecznie zaprzyjaźnić się z sąsiadem.

Walizki spakowane, kwatera czeka. Nie pozostaje nic innego, jak zamknąć drzwi i zacząć urlop. I wtedy zazwyczaj przychodzi zwątpienie — a co jeśli nas okradną? Nieodpowiednio zabezpieczone mieszkanie będzie za nami chodzić przez cały urlop. Dlatego, aby spokojnie wypoczywać, warto zabezpieczyć mieszkanie przed potencjalnymi intruzami.

Sąsiad jest dobry na wszystko
Na pewno sprawdzi się dobry sąsiad. Może codziennie wpaść do mieszkania, otworzyć na kilka godzin okna, przewietrzyć i pokazać ewentualnym „obserwatorom”, że w mieszkaniu cały czas ktoś jest. No i oczywiście podleje kwiaty, wyjmie ze skrzynki korespondencję.
Osoby, które mieszkają ze zwierzętami i nie planują ich ze sobą zabierać, też mają spory kłopot. No chyba że mają wspomnianego wyżej dobrego sąsiada, który codziennie wpadnie, wyprowadzi psa, nakarmi kota, rybki czy kanarka. Jeśli jednak nie mamy nikogo takiego, pamiętajmy, że istnieją hotele dla zwierząt. Wystarczy popytać lub poszukać w internecie. Na pewno w okolicy naszego miejsca zamieszkania jest taki hotel. Obecnie także niektóre schroniska dla zwierząt prowadzą tego typu usługi.
No dobrze, sprawa zwierząt załatwiona, a co z drzwiami, oknami i innymi otworami, którymi może dostać się potencjalny włamywacz? Trzeba pomyśleć o mechanicznych zabezpieczeniach. Wybór jest ogromny, musimy tylko wiedzieć, co i w jaki sposób chcemy zabezpieczyć.

Okna i drzwi
Pierwsze w kolejności są okna i drzwi. Jeśli chodzi o drzwi, to najpopularniejszym i chyba najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie drzwi antywłamaniowych. Niektórzy montują dodatkowe kraty czy żaluzje, ale jeśli nie mamy w domu zbioru cennych obrazów czy biżuterii, wystarczą drzwi antywłamaniowe.
Do niedawna okna zabezpieczaliśmy kratami. Szczególnie te w mieszkaniach na parterze. Jednak nie każdy dobrze się czuje w pokoju z widokiem na kraty. Tutaj dobrym i skutecznym rozwiązaniem są żaluzje antywłamaniowe. Wprawdzie opuszczone są sygnałem, że obecnie w mieszkaniu nikt nie przebywa, ale ich sforsowanie nie jest łatwe i na pewno zwróci uwagę sąsiadów lub przechodniów.

Okienka piwnicy można i należy okratować. Jaką kratkę wybierzemy, to zależy od naszej inwencji. Oczywiście dobrze by było, aby takie zabezpieczenie nie szpeciło fasady budynku.

Alarm
Alarmy nie są wyłączną domeną banków, biur czy sklepów. Podobnie jak rolety coraz chętniej montowane są w mieszkaniach prywatnych i to nawet w tych w bloku. Bo czemu nie? Kłopot pojawia się, gdy w domu jest zwierzę. I tu znowu wracamy albo do sąsiada, albo zorganizowania zwierzęciu zewnętrznego miejsca pobytu.

Garaż
Pamiętajmy o garażu. Producenci bram garażowych dbają o to, aby były one nie do sforsowania, jednak często zdarza się, że zapominamy ich po prostu zamknąć. A jeśli w dodatku z garażu jest wejście do domu, możemy spodziewać się, że właśnie tędy wejdą do mieszkania bardzo nieproszeni goście. Co zrobić? Już na etapie budowy pomyśleć o solidnych drzwiach łączących garaż z częścią mieszkalną. Nie zaszkodzi też zamontowanie dodatkowych zabezpieczeń, np. rolety antywłamaniowej.

W ogrodzie niech wiatr szaleje
Najmniejsze pole do popisu mamy w ogrodzie. Trudno bowiem tworzyć zasieki z drutu kolczastego czy montować elektryczne ogrodzenie. Nie ma też takiej potrzeby. Czasem wystarczy umieszczenie na furtce tabliczki z ostrzeżeniem, że posesji pilnuje groźny pies, lub zawieszenie logo firmy, której system alarmowy zabezpiecza cały dom.

Funkcję skutecznej ochrony przed intruzami może pełnić żywopłot. Jednak o takim naturalnym ogrodzeniu trzeba pomyśleć wcześniej. Żywopłot, jałowce, gęsto rosnące krzewy mogą okazać się przeszkodą nie do przebycia. W tak zabezpieczonym ogrodzie, pod naszą nieobecność, poszaleć sobie może już tylko wiatr.
kr

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. michal5 #1916988 | 89.73.*.* 26 sty 2016 14:48

    No jak gdzies sie wyjezdza to człowiek myslami jest juz na wyjezdzie i moze zapomniec dobrze zabezpieczyc mieszkanie. A złodzieje nie spia. Ludzie korzystają z róznego rodzaju alarmów, dobrych okien i drzwi antywłamaniowych. Dobrym zabezpieczeniem są też fotopułapki, ja akurat korzystam z takiej: www.alfatronik.com.pl/fotopulapka-hd-tv- 68m-z-modulem-gsm-p-62.html

    ! - + odpowiedz na ten komentarz