Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Połóż sobie płytki

2013-06-25 15:39:37 (ost. akt: 2013-06-25 15:42:15)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Kiedy zamierzamy ułożyć płytki w pomieszczeniach o zwiększonym zawilgoceniu, np. w kuchni czy łazience, najpierw należy odpowiednio wykonać izolacje przeciwwilgociowe.

Przy układaniu płytek ważne jest dobre przygotowanie podłoża. Paradoksalnie nieograniczona dostępność materiałów różnych producentów oraz możliwość samodzielnego wykonania prac przy minimalnych zdolnościach manualnych nie zawsze daje pożądany efekt. Dlaczego? Często zapomina się o właściwym uszczelnieniu podłoża oraz szczelin między płytkami. A to dlatego, że materiały, z których buduje się chociażby ścianki działowe, bywają mało odporne na zawilgocenia. Co prawda w pomieszczeniach mokrych zaleca się stosowanie płyt o zwiększonej odporności na wilgoć, tzw. zielonych — od koloru kartonu. Niestety, wiele osób przekonało się już o tym, że bez dodatkowego zabezpieczenia, czyli zaizolowania przed dostępem wody, płyty te ulegają zniszczeniu. Należy zawsze pamiętać, że ostateczna warstwa jest tak trwała, jak trwałe jest podłoże. Fakt ten bardzo często jest bagatelizowany.
Specjalne taśmy uszczelniające
Takie podejście najczęściej kończy się awariami i dużo większymi kosztami poprawek, do których trzeba doliczyć demontaż i montaż armatury czy wyposażenia, a także wyłączenia pomieszczeń z eksploatacji na jakiś czas. To, co jest trudne do określenia, a może doprowadzić do dużo większych start, to szkodliwe działanie wody, przesączającej się przez nieszczelności w spoinach i podłożu. Dla zapewnienia większej szczelności stosuje się specjalne taśmy uszczelniające narożniki. Jest to konieczne zwłaszcza w przypadku połączeń dwóch różnych materiałów typu ściana — posadzka, ściana murowana — ściana z płyty typu gips-karton oraz dwóch ścian z płyty typu gips-karton, gdzie zawsze w narożu nastąpi pęknięcie.

Materiały od jednego producenta
Dobrze wykonane narożniki to jeden z najważniejszych zabiegów zapewniających szczelność na lata. Zniszczenia powodowane przez zwiększone zawilgocenie przy źle wykonanych izolacjach widoczne są najczęściej dopiero po czasie. Objawiają się później, często na niższych kondygnacjach — mokrymi plamami, łuszczącymi się farbami lub odpadającym tynkiem. Walka z wilgocią jest długotrwała i kosztowna, dlatego lepiej jest dobrze zabezpieczać podłoże, zwłaszcza że materiałów dostępnych na rynku jest naprawdę wiele. Ważne jest, aby stosowane materiały pochodziły od jednego producenta, gdyż daje to gwarancję kompatybilności produktów. Tak zwane składaki nawet z materiałów renomowanych producentów mogą się nie sprawdzić. woj

Autor cytatu: Układasz płytki?
Pamiętaj o izolacji przeciwwilgociowej!Jak układać płytki
1. Przygotowanie podłoża
Najpierw należy sprawdzić to, czy tynk jest odpowiednio związany z podłożem. W miejscach, gdzie tak nie jest, należy go skuć, a ubytki uzupełnić zaprawą cementową. Powierzchnia powinna być mocna oraz wolna od zanieczyszczeń.

2. Wyznaczenie symetrii
Pracę należy rozpocząć od rozplanowania ułożenia płytek. Istotne jest, aby płytki były ułożone symetrycznie, a płytki docinane znalazły się po obu krańcach ściany. Za pomocą miarki oraz poziomnicy wykreślamy pionową i poziomą linię, która wyznaczy nam środek ściany. Od tego miejsca zaczynamy symetryczne układanie płytek.

3. Nakładamy klej
Rozrabiamy klej i za pomocą szpachli zębatej rozprowadzamy go równomiernie na niewielkiej powierzchni ściany, gdyż nałożona zaprawa szybko wysycha i traci swoje właściwości. Pamiętajmy, że im większa płytka, tym większe muszą być zęby szpachli zębatej.

4. Fugowanie
Szczelina między płytkami powinna być należycie oczyszczona. Następnie nanosimy rozrobioną zaprawę na płytki i za pomocą gumowej packi do fugowania, poruszając nią po przekątnych, wprowadzamy zaprawę w szczeliny. Nadmiar fugi usuwamy natychmiast za pomocą gumowej szpachelki. Po przeschnięciu zaprawy czyścimy płytki wilgotną gąbką.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB