Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Kilka kroków do pięknego ogrodu

2013-06-25 15:27:48 (ost. akt: 2013-06-25 15:28:49)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Na przestrzeni lat nasze ogrody uległy sporym metamorfozom. Odeszliśmy od rozległych brukowanych powierzchni na rzecz systemu ciekawie zaaranżowanych ścieżek, placyków i rabat. Stawiamy też coraz częściej na delikatne melanże kolorystyczne i naturalne kruszywa. Niezależnie jednak od gustów, aby ogród służył nam jako miejsce odpoczynku i zabaw, do którego chcemy wracać, powinniśmy zagospodarować go zgodnie z kilkoma zasadami.

Prawidłowo zagospodarowany ogród powinien być subtelnym kompromisem między najwyższą funkcjonalnością i pięknem natury. Po zakończeniu prac nad kształtem nawierzchni warto więc zadbać szczególnie o zieleń. Drzewa, krzewy i kwiaty odgrywają niebagatelną rolę we współczesnych aranżacjach. To one nadają ogrodom charakteru, osłaniają otwarte przestrzenie i wyciszają ustronne miejsca, czyniąc je znakomitymi miejscami odpoczynku.
Samodzielna aranżacja przestrzeni wokół domu daje ogromną satysfakcję, umożliwia wcielenie w życie wszystkich pomysłów właściciela i pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Jeżeli jednak ktoś nie radzi sobie z takim zadaniem i nie jest pewny końcowego rezultatu, zawsze może skorzystać z fachowej pomocy doświadczonych projektantów.

Ogród dobrze zaplanowany
Aby bez przeszkód rozkoszować się widokiem bujnej roślinności, trzeba jednak dokładnie rozplanować układ rabat oraz zrobić miejsce na eleganckie kwietniki. Uniknie się wówczas aranżacyjnego chaosu, a uroda ogrodu
i roślin zostanie należycie wyeksponowana. W sytuacji,
gdy ogród położony jest na nierównym
terenie, doskonałą opcją jest wykorzystanie naturalnych różnic poziomów. Na niewielkich wzniesieniach zasadzić można różnobarwne kwiaty lub obsadzić je sukulentami i stworzyć tam mały skalny ogródek. Koniecznie trzeba jednak stromizny wcześniej zabezpieczyć, np. używając obrzeży czy palisad łamanych. Betonowe palisady, murki i obrzeża posłużyć mogą również do stworzenia sztucznych skarp w ogrodzie.

Zakładamy teren zielony

Prace nad ogrodową zielenią rozpocznijmy od trawnika. Zanim rozsiejemy trawę, powinniśmy jednak odpowiednio przygotować grunt. Podstawowym zabiegiem, który wykonuje się przed założeniem zupełnie nowego trawnika, jest spulchnienie i napowietrzenie podłoża przy wykorzystaniu glebogryzarki. Pozwala ona także w szybki sposób połączyć starą ziemię ze świeżym, odżywczym torfem. Podczas aeracji gleba nie powinna być zbyt mokra, a po jej wykonaniu nie powinno się przez jakiś czas chodzić po trawniku. Następnym etapem przywracania trawnikowi blasku jest nawożenie, dobra do tego celu jest saletra amonowa. Jeśli w niektórych miejscach trawa wygniła, należy dosiać nasiona. Przykrywamy je warstwą gleby i lekko ją ubijamy. Dzięki temu nie będą wymywane przez deszcz ani wydziobywane przez ptaki.

Wzmocnienie i upiększenie trawnika
Jeżeli chcemy wzmocnić już istniejący trawnik, powinniśmy wykonać zabieg wertykulacji, który polega na pionowym nacinaniu darni przy użyciu mechanicznego wertykulatora lub narzędzi ręcznych. Zabieg ten pozwala oczyścić trawę z zalegającego na niej mchu czy martwych roślin. Najlepsze efekty uzyskamy podczas wczesnowiosennych zabiegów wertykulacyjnych, dzięki którym umożliwimy trawie dostęp do światła i powietrza już od pierwszych dni jej intensywnego wzrostu.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB