Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Oczko w głowie ogrodnika

2013-06-25 15:24:48 (ost. akt: 2013-06-25 15:29:43)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Wystarczą dobre chęci i trochę pracy, a będziemy mogli korzystać z uroków wypoczynku nad wodą we własnym ogrodzie. Oczko wodne ozdobi ogród i stworzy w nim niepowtarzalny klimat.

Odkryte oczko wodne to nie tylko piękny widok w naszym ogrodzie, ale też poprawa jego klimatu. Parowanie korzystnie wpływa na nasze
samopoczucie i na wzrost wielu roślin. Duża powierzchnia wody działa jak magnes na kurz i pyłki, co
jest szczególnie istotne w przypadku alergików.
Jeziorko w ogrodzie może
też dostarczyć więcej światła do domu, wystarczy założyć
je w pobliżu okien. Odbija-jące się w wodzie niebo
dodatkowo doświetli pomieszczenia.
Nie kop gdzie popadnie
Oczko wodne w ogrodzie powinno być estetyczne, solidne i łatwe w pielęgnacji. Niektórzy urządzają jeziorka w ogrodzie na własną rękę, jednak jeśli nie wiemy, jak się do tego zabrać, warto skorzystać z usług doświadczonego projektanta i wykonawcy.
Nie zawsze możemy założyć oczko wodne w miejscu, w którym byśmy chcieli. Przeszkodą nie do pokonania są wkopane w ziemię media: rury gazowe i ciepłownicze, elektryczne czy telefoniczne kable. Niezbyt dobrym miejscem jest też teren, gdzie bardzo wysoki jest poziom wód gruntowych. Wprawdzie na upartego można urządzić tam oczko, ale będzie to niezwykle trudne.
Jeżeli oczami duszy widzimy efektowny staw porośnięty bujnymi roślinami, musimy znaleźć dla niego miejsce pełne słońca. Dobrze jednak, by w jego pobliżu było drzewo lub gzyms budynku — latem uchronią wodę przed silnym nagrzewaniem, które sprzyja rozwojowi glonów i jest szkodliwe dla ryb.
Aby woda nam
nie uciekła
Zanim zabierzemy się za kopanie dołu pod nasze oczko, musimy zastanowić się nad sposobem uszczelnienia zbiornika. Wybór materiałów jest ogromny, jednak największą popularnością cieszą się ostatnio maty bentonitowe, laminaty i folie. Bentonit jest najlepszym sposobem na uszczelnienie zbiorników o łagodnie nachylonych skarpach. Pęcznieje on pod wpływem wilgoci i tworzy warstwę nieprzepuszczalną dla wody. Dostępny jest w postaci sypkiej lub jako maty, którymi wyścieła się nieckę.
Jednak najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne są nadal folie. Można nimi wyłożyć zarówno małe oczko, jak i wielki staw kąpielowy o dowolnym nachyleniu i kształcie. Do wyboru mamy też gotowe formy polietylenowe — są idealnie szczelne, jednak kształt oczka będziemy mieć z góry narzucony.

Stwórz właściwy mikroklimat
Aby oczko wodne było ozdobą naszego ogrodu, nie wystarczy wykopać dołu i wyłożyć go folią czy bentonitem. Trzeba je wyposażyć, regularnie o nie dbać i utrzymywać równowagę biologiczną zbliżoną do tej w naturalnych zbiornikach. Trzeba utrzymywać właściwe pH wody i zapewnić dopływ powietrza, poprzez wprowadzenie do stawu podwodnych roślin wytwarzających tlen lub zainstalowanie napowietrzaczy, fontann czy wodospadów. Na dnie zbiornika można też zamontować różnego rodzaju lampy, które podświetlą wybrane rośliny i stworzą niepowtarzalny klimat wieczorami. Lampy trzeba odpowiednio zamaskować, by nie było widoczne źródło światła, a jedynie tworzony przez nie efekt.
Kiedy oczko wodne jest już przygotowane, wystarczy obsadzić je wybranymi roślinami i wpuścić rybki. Spośród roślin najlepiej sprawdzają się te o pływających liściach lub podwodne: moczarka, rogatek sztywny, rogownica, kotewka, jaskier wodny czy żabiściek. Dobrze przyjmują się też tatarak, sit i jeżogłówka.
abc

Szczęśliwi posiadacze ogrodowych oczek wodnych
muszą się liczyć z obowiązkami o każdej porze roku:


• rośliny wodne wymagają zabiegów pielęgnacyjnych zbliżonych do tych, jakie
wykonujemy przy pozostałych roślinach: wiosną trzeba usuwać uszkodzone
i gnijące pędy, latem konieczne jest rozsadzanie zagęszczonych
pędów, a jesienią należy powycinać żółknące i schnące części roślin
• konieczna jest stała obserwacja ilości glonów w stawie
i odpowiednio wczesne zapobieganie ich rozrostowi
• podczas dużych upałów trzeba kontrolować poziom wody w oczku i w razie potrzeby uzupełniać ją
• jeżeli zbiornik znajduje się w pobliżu roślin, które jesienią zrzucają liście, warto po lecie rozpiąć nad nim siatkę o drobnych oczkach. Dzięki temu wiosną będziemy mieli mniej pracy

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB