Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Połóż kostkę na alejce

2013-06-25 15:18:32 (ost. akt: 2013-06-25 15:19:47)
Bruk-Bet

Bruk-Bet

Diabeł tkwi w szczegółach — to powiedzenie sprawdza się w niemal każdej dziedzinie życia. Nie inaczej jest w przypadku naszych posesji. Nie wystarczy doskonała architektura budynku i dokładnie zaprojektowany ogród. Liczą się też detale, czyli alejki, podjazdy, ścieżki do domu. Wiosna i lato to doskonały czas, by pomyśleć o ich wyglądzie.

Kiedyś właściciele domów nie mieli specjalnego wyboru, a na ich posesjach straszyła szara kostka brukowa lub mało trwałe, poobijane płyty. Dziś producenci kostek brukowych przechodzą samych siebie, oferując coraz to nowe kształty, wzory, kolory i technologię wykonania. Nowoczesne kostki, wykonane z dobrych technologicznie materiałów, są nie tylko wytrzymałe i odporne na warunki pogodowe, ale też piękne i estetyczne. Dzięki temu możemy wybrać kostkę idealnie pasującą do naszego ogrodu, a jednocześnie taką, która będzie trwała, wytrzymała i praktycznie niezniszczalna.

Kostka brukowa na naszej posesji nie powinna być wybrana przypadkowo. Musi być dopasowana do otoczenia, współgrać z architekturą budynku i całą aranżacją przestrzeni wokół niego. Przy wyborze materiałów warto skorzystać z porady architekta lub dekoratora. Pomoże on zaprojektować ogród, zaproponuje aranżację, zwróci uwagę na dobór kształtów, kolorów i ułożenia.

Płukana jako prawdziwa ozdoba
Bardzo popularna wśród właścicieli posesji jest kostka płukana, powstająca w wyniku specjalnego procesu technologicznego. Powstaje ona w podwójnym procesie produkcji — jej górną warstwę poddaje się śrutowaniu, dzięki czemu wybijany jest beton, a na powierzchni zostają ładne kamienie. Kostka płukana jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy w ogrodzie cenią sobie estetykę i naturalność. Świetnie imituje naturalny kamień, ale jest przy tym pozbawiona jego charakterystycznych wad, takich jak ograniczona różnorodność kolorów i kształtów.
Nowoczesne kostki płukane każdej nawierzchni nadają ekskluzywny charakter. Mogą też stanowić element ozdobny, będący uzupełnieniem kompozycji z kostek standardowych. Dzięki różnorodnym kształtom z kostki można układać finezyjne kompozycje, pod różnymi kątami, tworząc koła, półkola i łuki. Kostka płukana świetnie się sprawdzi zarówno na ogrodowych alejkach, na tarasie, jak i na chodnikach.

Nowe i postarzane
Kostkę brukową można bez problemu dostosować do stylistyki posesji. Są kostki stylizowane na starobruki, które doskonale wyglądają w połączeniu z klasycznym, zabytkowym domem lub posesją zbudowaną w stylu retro. Kostki dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach, pozwalając budować niepowtarzalne wzory na alejkach, dróżkach, a nawet obramowania wokół studzienek i drzewek. Są też kostki nowoczesne, idealne do posesji utrzymanych w stylistyce modernistycznej, minimalistycznej, śródziemnomorskiej itp.

Przemyśl, zanim zaplanujesz
Zanim stworzymy wstępny projekt zagospodarowania przestrzeni wokół domu lub zlecimy jego przygotowanie specjalistom, powinniśmy dokładnie określić, jaki efekt chcemy uzyskać. Precyzyjne ustalenie naszych wymagań pozwoli uniknąć błędów w projekcie, takich jak zbyt mała ilość ścieżek, ich niewystarczająca szerokość czy nieatrakcyjny kształt. Całościowy projekt ogrodu ma wpływ na wybór materiałów na nawierzchnie. Jeżeli planujemy wykonać wąskie, kręte ścieżki, powinniśmy zastosować kostki drobniejsze, których niewielki rozmiar ułatwia tworzenie ułożeń łukowych czy falistych. Jeżeli planujemy szerokie trakty i rozległe placyki, możemy zastosować kostki o dużych rozmiarach czy nawet płyty ogrodowe, które doskonale sprawdzają się na dużej przestrzeni.

Kostkę dobierz do stylu
Podczas wybierania rodzaju nawierzchni powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej dostosowanie do stylu zabudowy. Ogromne znaczenie mają w tym przypadku kolory elewacji i dachówki oraz forma ogrodzenia. Wokół nowoczesnych budynków najlepiej sprawdzają się większe formaty kostek układane regularnie w rzędy lub w geometryczne moduły. Przy zabudowie klasycznej warto zastosować małe kostki, które łatwiej układać w skomplikowane formy.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB