Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Upał zostaw na dworze

2013-06-25 15:12:41 (ost. akt: 2013-06-25 15:14:17)

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Temperatura w domowych pomieszczeniach zależy głównie od ich położenia w stosunku do stron świata i kondygnacji, na której się znajdują. Sam wystrój także wpływa na odczuwanie temperatury i nasze samopoczucie. Latem warto ubrać nasze okno w taką aranżację, która nie tylko będzie dekoracją dla pomieszczenia, ale ochroni nas przed upałem i palącym słońcem.

W upalne lato szukamy schronienia przed słońcem we wnętrzach. Najbardziej nagrzewają się przestrzenie znajdujące się najbliżej dachu budynku i od strony południowej, dlatego, jeśli chcemy uniknąć nieznośnego ukropu, powinniśmy zapewnić im dobrą wentylację i ochronę przeciwsłoneczną. Większość tradycyjnych materiałów używanych do dekoracji okna, choć świetnie się prezentuje, nie wystarczy, by ochronić nas przed palącym słońcem i napływającym do wnętrza gorącym, dusznym powietrzem. Organdyny czy woale doskonale przepuszczają światło, ale nie mają prawie żadnych właściwości zaciemniających. W tym przypadku nieocenione okazują się rolety zaciemniające, które całkowicie odcinają dopływ promieni słonecznych do wnętrza.

Lekko na lato
Chcąc stworzyć lekką, letnią aranżację, trzymajmy się zasady: im mniej, tym lepiej. Doskonałe będą barwy zimne, które wprowadzą do naszego pomieszczenia lekkość i chłód. Jednym z aranżacyjnych tricków jest wybór rozbielonych kolorów, np. szarości, błękitów czy fioletu, które sprawią, że wnętrze automatycznie stanie się bardziej przestronne. Sama biel sprawia, że cały wystrój nabiera lekkości. W połączeniu z kolorem liliowym, lawendowym czy wrzosowym uzyskamy bardzo świeżą i ożywczą kompozycję.
O bieli i jasnych kolorach pamiętajmy nie tylko przy aranżacji okien, ale też całych wnętrz. Jak wiadomo, ciemne kolory przyciągają promienie słoneczne, dlatego ściany czy meble w ciemnych odcieniach będą się szybciej nagrzewać, tworząc we wnętrzu nieprzyjemny, duszny klimat. Postawmy więc na jasne ściany i jasne odcienie mebli. Jeśli nie możemy wymienić np. czarnej kanapy, dobrze jest przykryć ją latem jasną, pastelową narzutą.

Właściwa roleta na właściwym miejscu
Jasna aranżacja okna z transparentnymi materiałami sprawdzi się w pomieszczeniach, w których nasłonecznienie w ciągu dnia jest niewielkie. Białe rolety z delikatnym wzorem, obramowane białymi zasłonami rozjaśnią pomieszczenie, np. od strony północnej, gdzie nie ma wiele naturalnego światła. Do pomieszczeń od strony południowej należy rozważyć zakup rolet zaciemniających, które ograniczą nagrzewanie wnętrza. Bardzo dobrym rozwiązaniem są rolety, które od wewnętrznej strony pokryte są srebrną powłoką — dają one efekt przyjemnego chłodu we wnętrzu nawet wtedy, gdy za oknem panują 30-stopniowe upały. Pokój będzie doskonale zaciemniony, a promienie słoneczne będą odbijać się jak w lustrze i nie dotrą do wnętrza.

Zgrany tercet
Fiolet i jego odcienie idealnie komponują się z jasnymi brązami i beżami — świetnie uzupełniają aranżacje, w których występują np. cegły w piaskowym kolorze, drewniany parkiet czy parapet. Kolor liliowy lub wrzosowy, urozmaicony białym wzorem na ścianie, podkreślony białymi dodatkami czy drewnianymi meblami nabiera niebanalnego, intrygującego charakteru. Ciemniejsze odcienie dodają wnętrzu tajemniczości i artystycznego wyrazu. Nie należy ich jednak nadużywać — narzuta, roleta czy jedna ciemna ściana w zupełności wystarczą by nadać wnętrzu charakter, jednocześnie go nie przeciążając. Czy to w Prowansji, czy na polskich wrzosowiskach — kolor lawendowy i wrzosowy kojarzy się z cienistym, letnim popołudniem na łonie natury. Zastosowany w mieszkaniu uspokoi i zrelaksuje domowników, tworząc we wnętrzu wrażenie nieuchwytnej lekkości i zwiewności. abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB