Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Alfabet cyfryzacji

2013-06-25 14:58:47 (ost. akt: 2013-06-25 15:02:01)

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Już niebawem cały obszar naszego regionu zostanie objęty cyfryzacją telewizji naziemnej. W związku z tym zostaną wyłączone nadajniki analogowe. Warto więc powtórzyć sobie, co należy zrobić, aby nasze odbiorniki telewizyjne działały bez zarzutu.

A jak antena — należy pamiętać, że antena zewnętrzna zapewnia lepszy odbiór niż antena wewnętrzna. Jeżeli dotychczasowa analogowa telewizja odbierana jest za pomocą aktualnie posiadanej anteny bez zakłóceń, to prawdopodobnie nie będzie potrzeby wymiany takich anten. Odbiór telewizji cyfrowej nie wymaga instalowania nowych anten odbiorczych, ponieważ sygnał jest nadawany w tym samym paśmie co dotychczasowa telewizja analogowa i może być odbierany przy użyciu dotychczasowej instalacji antenowej.

C jak cyfryzacja — to przedsięwzięcie o skali globalnej, koordynowane postanowieniami Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej do której należy Polska, mająca także zobowiązanie podążania za wiodącymi krajami. Przełączenie nadawania na cyfrowe stwarza warunki dla poprawy jakości obrazu i dźwięku oraz wyeliminuje wiele zakłóceń, jakie występują przy nadawaniu analogowym.

D jak dekoder — sposób jego podłączenia do odbiornika zależy od możliwości telewizora oraz samego dekodera, tzn. dostępnych gniazd wejść i wyjść w posiadanym sprzęcie. Należy pamiętać, iż mimo dostępności różnych opcji, najlepszym interfejsem służącym do podłączenia dekodera do telewizora jest złącze HDMI.

E jak efektywność — przejście na nadawanie cyfrowe wiąże się ze zdecydowanym zwiększeniem efektywności wykorzystania częstotliwości; w tym samym kanale zamiast jednego można nadawać kilka programów TV (w telewizji analogowej w kanale o szerokości odpowiadającej pojedynczemu multipleksowi można było nadawać tylko jeden program telewizyjny).

K jak kablowa — jeżeli obecnie korzystasz z usług operatorów kablowych lub satelitarnych i nie jesteś zainteresowany odbiorem programów telewizji naziemnej, nie będziesz musiał dokonywać wymiany instalacji antenowej, anteny ani odbiornika.

M jak multipleks — to, nadawana w pojedynczym kanale telewizyjnym, „cyfrowa paczka” składająca się z programów telewizyjnych i radiofonicznych oraz dodatkowych informacji w postaci cyfrowej (np. elektronicznego przewodnika po programach, tzw. EPG). Możliwe jest to właśnie dzięki cyfryzacji.
O jak odbiornik — tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Taki odbiór wiąże się z koniecznością zastosowania jednego z dwóch rozwiązań:

1) dołączenie do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego (tj. urządzenia konsumenckiego służącego do odbioru cyfrowych transmisji telewizyjnych), zwanego set-topboxem (STB) lub popularnie dekoderem;

2) wymiana analogowego odbiornika na cyfrowy, poprzez np. zakup w pełni zintegrowanego i zamkniętego pod względem funkcjonalnym cyfrowego odbiornika telewizyjnego (iDTV).

P jak promieniowanie — przejście z nadawania analogowego na cyfrowe w telewizji naziemnej wiąże się zasadniczo z obniżeniem poziomu promieniowania telewizyjnych obiektów nadawczych. Należy przy tym pamiętać, że w Polsce obowiązują stosunkowo restrykcyjne wymagania w zakresie ochrony ludności przed promieniowaniem elektromagnetycznym.

R jak radio — sposób odbioru programów radiowych nie ulegnie zmianie po wprowadzeniu telewizji cyfrowej. Stacje radiofoniczne nadające w popularnej technice UKF FM są niezależne od zmian w emisjach programów telewizyjnych. Jednak w przyszłości planowana jest również cyfryzacja radiofonii.

S jak sygnał — na poziom sygnału docierającego do anteny odbiorczej wpływają różnorodne czynniki (takie jak np. moc nadajnika, odległość od nadajnika, przeszkody terenowe, opady atmosferyczne). Im trudniejsze warunki odbioru w danym miejscu (w szczególności – im większa odległość od nadajnika, ale również w przypadku występowania przeszkód terenowych), tym większa powinna być tzw. kierunkowość anteny (można się też spotkać z określeniami: zysk, zysk kierunkowy, zysk energetyczny lub angielskim „gain”).

Z jak zakłócenia — telewizja cyfrowa jest bardziej odporna na zakłócenia. Możliwe jest także wprowadzenie przez nadawców dodatkowych usług multimedialnych, takich jak wideo na żądanie (VOD — Video On Demand) czyli rodzaj wypożyczalni filmów na odległość, dodatkowe ścieżki dźwiękowe i narracyjne dla poszczególnych kanałów programowych, włączanie napisów w różnych wersjach językowych oraz rozbudowany, graficznie bogatszy system informacji tekstowo-obrazowej (rozbudowana telegazeta), bogatsze systemy informacji tekstowej o programie. woj

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB