Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Nowoczesne systemy zabezpieczeń w twoim domu

2013-03-20 18:20:09 (ost. akt: 2013-03-22 10:39:19)

Twój dom twoją twierdzą? Nawet, jeśli mieszkasz w spokojnej okolicy, na strzeżonym osiedlu czy wśród przyjaznych sąsiadów, nie zawsze możesz czuć się bezpiecznie. Okazja czyni złodzieja — a okazją jest mieszkanie czy dom, nie zabezpieczone przed włamaniem. Tu z pomocą przychodzą najnowocześniejsze systemy zabezpieczeń, alarmy, wideodomofony i kamery telewizji przemysłowej.

Systemy zabezpieczeń antywłamaniowych dzielą się na mechaniczne i elektroniczne. Mechaniczne to na przykład drzwi czy rolety antywłamaniowe, które, co prawda, nie chronią w pełni przed włamaniem, ale utrudniają potencjalnym złodziejom dostęp na posesję czy do domu. Komu nie wystarczą antywłamaniowe drzwi i okna, może zastanowić się nad założeniem systemu alarmowego. Jest on uzupełnieniem zabezpieczeń mechanicznych. Nie uniemożliwi włamania, ale może skutecznie odstraszyć intruza lub ułatwić jego złapanie. Elektroniczny czujnik przekazuje sygnał o włamaniu właścicielowi lokalu oraz agencji ochrony, która na miejsce zdarzenia wysyła patrol interwencyjny.

Gdzie, jakie i ile czujek rozmieścić? — O tym powinien zdecydować specjalista, biorąc pod uwagę nie tylko zwyczaje domowników, ale też posiadane przez nich zwierzęta — radzi Wojciech Leszczyński z firmy PROTS.PL — Dystrybutor Systemów Zabezpieczeń z Olsztyna. — System alarmowy nie spełni swojego zadania, jeśli będzie wzbudzał fałszywe alarmy. Najczęstszą przyczyną tego jest zły dobór czujników do danego pomieszczenia. Wybierając system alarmowy nie należy kierować się kryterium ceny. Najtańsze urządzenia mają też najmniej możliwości i są częstą przyczyną awarii i nieprawidłowej pracy systemu. Każdy alarm musi być indywidualnie dobrany do każdego pomieszczenia.

Słyszysz i widzisz, kto do ciebie idzie
Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są też widedomofony. Dzięki nim można nie tylko usłyszeć, ale też zobaczyć osobę które stoi przy furtce czy w drzwiach wejściowych. — Wideofony najczęściej montowane są w domkach jednorodzinnych. W blokach z wieloma mieszkaniami są stosowane rzadziej, koszt ich instalacji jest bowiem dużo wyższy mówi Wojciech Leszczyński. — Wideodomofon łączy w sobie funkcję domofonu oraz kamery, którą montuje się w okolicach furtki tak, by mieszkaniec domu mógł zobaczyć osobę stojącą przy wejściu.

Rozwiązanie to może być nie do końca funkcjonalne w przypadku, gdy od furtki do drzwi wejściowych jest spora odległość. Można bowiem zobaczyć kto wchodzi na posesję, natomiast nie widać, co robi w drodze do drzwi wejściowych. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie dodatkowej kamery na musze budynku, skierowanej w stronę furtki — wtedy będziemy mieć dużo szersze pole widzenia.

Co się dzieje w domu sprawdzisz w internecie
Coraz więcej osób decyduje się też na instalację kamer w swoich mieszkaniach, domach i na posesjach. Obecność kamery mieszkańcom daje poczucie bezpieczeństwa, a potencjalny włamywacz dwa razy się zastanowi, zanim podejmie próbę włamania się na czyjś teren. — Najważniejsze, by kamery działały kompleksowo z systemem alarmowym — podkreśla Wojciech Leszczyński. — Telewizja przemysłowa dla domu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które na przykład wybierają się na urlop. Kamery są połączone z siecią, można więc bez problemu oglądać emitowany z nich obraz przez internet.

To wygodne i praktyczne rozwiązanie — można siedzieć spokojnie na leżaku pod palmami, a jednocześnie sprawdzić w swoim smartfonie, czy w domu wszystko w porządku.

Inteligencja czterech ścian
Choć do niedawna inteligentne domy istniały jedynie w bajkach czy filmach science fiction, dziś są już rzeczywistością. Można powiedzieć, że inteligentny dom spełnia potrzeby i oczekiwania domowników. Jest to system, indywidualnie zaprojektowany dla każdego użytkownika, który wiąże ze sobą wszystkie urządzenia elektroniczne w budynku. W inteligentnym domu rolety podnoszą się o określonej godzinie, wpuszczając do wnętrza dawkę porannego światła, ogrzewanie jest dostosowane do pory dnia oraz temperatury za oknem, światła zapalają się wtedy, gdy wchodzisz do danego pomieszczenia, a czajnik nastawia wodę na kawę w chwili, gdy odkręcasz poranny prysznic w łazience. W inteligentnym domu wszystko odbywa się automatycznie zgodnie z wytycznymi, wprowadzonymi przez użytkowników. System otwiera też drzwi garażowe, bramę wjazdową, uaktywnia alarm, a wieczorem włącza oświetlenie wokół domu.

Nowoczesna automatyka budynkową przychodzi też z pomocą mieszkańcom, którzy muszą wyjechać i zostawiają dom bez opieki. Podczas ich nieobecności system imituje obecność mieszkańców. Rano rolety się podnoszą, a wieczorem są zasuwane, otwierane są okna, wieczorem pali się światło lub leci głośna muzyka. Nawet najbardziej inteligentny włamywacz nie wpadnie na pomysł, by wedrzeć się na taką posesję.

Możliwości inteligentnej automatyki są praktycznie nieograniczone — wszystko zależy od potrzeb mieszkańców i zasobności ich portfeli. Choć ten ostatni warunek powoli przestaje mieć znaczenie — inteligentne systemy dla domu, wbrew pozorom, nie kosztują majątku. Owszem, są takie, które kosztują nawet sto tysięcy złotych, lecz najprostszy i w pełni wystarczający system można już kupić za kilka, kilkanaście tysięcy. Kto chciałby wyposażyć swój dom w automatykę budynkową, powinien zdecydować się na nią jeszcze na etapie projektowania domu.
abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska