Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Pokoloruj swoje mieszkanie

2013-03-20 17:58:38 (ost. akt: 2013-03-20 18:03:11)

Dobierając kolory farb, nie zawsze warto podążać za nowoczesnymi trendami i modą. Dużo ważniejsze jest nasze samopoczucie, w końcu to my, a nie dekoratorzy wnętrz, będziemy potem w wymalowanych pomieszczeniach mieszkać.

Każde pomieszczenie może zmieniać swój charakter w zależności od tego czy wybierzemy barwy ciepłe lub zimne, intensywne lub stonowane, a także w zależności od sposobu, w jaki rozmieścimy je na ścianach. Kolory ciepłe (róże, czerwienie, brązy, żółcie) są radosne i przyjazne. Małe pomieszczenia optycznie powiększają, a większym dodają przestronności. Jeżeli chcemy, aby kolor szybko się nie znudził i łatwo było dobrać do niego dodatki, warto wybrać barwy pastelowe. Są „bezpieczne w użyciu“ i mniej męczące dla oka niż intensywne. Kto chce mieć wnętrze eleganckie, subtelne i wyrafinowane, powinien postawić na błękity, fiolety i zielenie, które są chłodne w odbiorze. Niestety, do tak pomalowanych ścian, trudniej jest dobrać kolor podłogi, mebli, zasłon czy innych dodatków.

Kształtuj wnętrze kolorami
Kolory ścian mogą nam pomóc także w optycznej zmianie kształtu pomieszczenia. Ciemne i mocne kolory optycznie zmniejszają wnętrze, niewskazane jest więc malowanie nimi małych i wąskich pokoi. Ciemne barwy przydadzą się natomiast, jeśli chcemy „obniżyć“ za wysoki sufit — wystarczy pomalować go na kolor ciemniejszy niż ściany. Gdy chcemy poszerzyć wąski pokój, ciemną farbę trzeba położyć na krótsze ściany. Przed pomalowaniem wnętrza warto także sprawdzić właściwości samych kolorów. Niebieski pomaga skoncentrować się i wypocząć, a czerwony pobudza — warto więc to zestawienie stosować w pokoju np. uczniów. Zielony wycisza i uspokaja, w związku z czym jest dobry dla nerwusów, a pomarańczowy optymistycznie nastawia do świata.

Nie przesadzajmy z bielą
Najlepszym tłem dla innych kolorów jest neutralna biel. Zastosowana na ścianach pozwala bezpiecznie zestawiać różne przedmioty zarówno kolorystycznie, jaki i stylistycznie. Białe wnętrza wydają się optycznie większe, kojarzą się z porządkiem i równowagą. Jednak zastosowanie wyłącznie bieli na zbyt dużych powierzchniach, stwarza wrażenie zimna, chłodu i braku przytulności. Dobrze jest więc wykorzystać ją jako dodatek, który na zasadzie kontrastu wydobywa rzeczywisty kolor i sprawia, że różne odcienie barw idealnie ze sobą współgrają.

Czerwony na apetyt, niebieski dla relaksu
Dobór koloru na ścianę jest też uzależniony od pomieszczenia, które chcemy pomalować. W holach i przedpokojach najlepiej wyglądają ciepłe, wyraziste barwy. W salonach dobrze sprawdzają się stonowane brązy, beże i lekkie żółcie. W kuchni powinniśmy stosować czerwień lub żółć, zdecydowanie unikając barw niebieskich. Te natomiast są doskonałym pomysłem na ściany w sypialni, gdyż działają odprężająco i uspokajająco. W jadalni, tak jak w kuchni, błękity i zielenie są niewskazane, a najlepsze efekty uzyskamy kładąc na ściany lekką żółć, pomarańcz lub pobudzającą apetyt czerwień.

Łazienkowe szaleństwo
Na małe szaleństwo możemy pozwolić sobie w łazience, gdzie spędzamy stosunkowo niewiele czasu. Mogą to być duże kontrasty (np. układy szachownicowe), które przy dłuższym przebywaniu mogłyby męczyć. W łazience można wykorzystać wszelkie rozwiązania kolorystyczne, harmonijne i kontrastowe, jakie tylko podpowie nam wyobraźnia. Dobrze sprawdzają się kolory w kuchni zabronione, czyli wszelkie odcienie niebieskiego i zielonego.
abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB