Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Nierówno na suficie? Czemu nie

2013-03-20 17:40:48 (ost. akt: 2013-03-20 17:52:31)

Jeszcze do niedawna sufit był przeważnie biały, obecnie jego wykończenie pozwala zupełnie odmienić wygląd wnętrza. Dlatego trzeba mu poświęcić równie dużo czasu, jak ścianom i podłodze.

Najprostszym i najtańszym sposobem wykończenia sufitu jest jego malowanie lub wybielanie, trzeba je jednak wykonać, zanim zabierzemy się za remont ścian i podłogi. Aby to rozwiązanie się sprawdziło, sufit musi być idealnie równy. Malując sufit, mamy możliwość dobrania farby, która będzie się komponować z dowolnymi elementami wykończenia: drzwiami, ścianami, meblami czy dodatkami. Kto nie lubi monotonii, może sufit podzielić na różnokolorowe strefy. Sufit można też wyłożyć tapetami, czego lepiej nie podejmować się samodzielnie — kładzenie dużych płacht tapet warto powierzyć fachowcowi. Dzięki tapetom można ukryć niedoskonałości na suficie i sprawić, że będzie on ozdobą pomieszczenia. Wybierając tapetę pamiętajmy, że na suficie nie sprawdzą się zbyt wyraziste kolory oraz wyraźne, powtarzające się wzory.

Płyty i panele nie tylko na podłodze
Ciekawym sposobem jest sufit przyklejany, do którego wykorzystuje się niewielkie i lekkie kwadratowe płyty. Przykleja się je do sufitu za pomocą specjalnego kleju. Wykonane ze styropianu płyty mają różną strukturę, kolor i wzory, z których można tworzyć niepowtarzalne i oryginalne kompozycje. Płyty nie muszą przykrywać całego sufitu, mogą być położone częściowo, na przykład na obwodzie pomieszczenia, formując łuki czy skosy. Zamiast płyt, można też położyć panele. Mogą być drewniane, stalowe, aluminiowe lub z PCV. Aby wykonać sufit z paneli, trzeba najpierw na wieszakach, równolegle do siebie zamontować na stropie metalowe profile. Na nich specjalnymi klipsami mocujemy wybrane panele.

Nie tylko ładne, ale też przydatne
Na suficie można również umocować profile tworzące konstrukcje, a między nimi umieścić prostokątne lub kwadratowe kasetony. Sprawdzą się one szczególnie w przypadkach, gdy mieszkamy na ostatnim piętrze i od stropu ciągnie zimno albo w blokach z wielkiej płyty, gdzie często trzeba się borykać z odpadającym z sufitu tynkiem. Kasetony są dostępne w różnych wzorach, kolorach i fakturach do wyboru, mogą być też perforowane — wtedy lepiej izolują akustycznie. Dostępne są kasetony wykonane z różnych materiałów: gipsu, wełny mineralnej czy blachy. Zaletą kasetonów jest brak wykończenia, dzięki czemu sufit zaraz po wykonaniu nadaje się do użytku.
abc

Praktyczne porady:
— kolor sufitu powinien odbijać i uzupełniać kolor podłogi
— jeśli kolor sufitu będzie zbliżony do koloru ścian i nieco od nich jaśniejszy, to pomieszczenie będzie stwarzać wrażenie bardziej przestronnego
— sufit pokryty jasnym lakierem będzie odbijał i rozpraszał światło
— sufit będzie wydawał się wyższy lub niższy, jeśli pomalujemy go innym kolorem niż ściany
— uniwersalnym kolorem sufitów jest biały, ale warto się postarać, by połączenie kolorów ścian z białym sufitem dawało wrażenie ciepła i przytulności

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB