Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Domy pasywne coraz bardziej popularne

2013-03-20 17:24:03 (ost. akt: 2013-03-20 17:26:00)

Ciepły dom coraz więcej kosztuje, a jego ogrzewanie jest nie tylko drogie, ale też nieekologiczne. Dlatego tak wielki zainteresowaniem cieszą się energooszczędne domy pasywne, które zużywają kilkakrotnie mniej energii niż domy konwencjonalne.

Idea domów pasywnych jest w Polsce stosunkowo nowa i jeszcze mało rozpowszechniona, a przywędrowała do nas z Zachodu. Najprężniej budownictwo pasywne rozwija się w Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Nic w tym dziwnego, bo rządy tych krajów mocno wspierają programy ochrony środowiska, które dążą do ograniczenia zużycia energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Budujący na Zachodzie mają do dyspozycji świetnie rozwinięty system kredytów i ulg, dzięki którym szybko i bez problemu mogą zamieszkać w oszczędzającym energię domu.

Na Zachodzie norma, w Polsce nowość
W Polsce, póki co, domy pasywne są w powijakach, jednak widać coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów, architektów i wykonawców. Koszty wybudowania domu pasywnego są na razie zbyt wysokie, by można było wypromować tego typu budownictwo wśród szerszego grona inwestorów. Dodatkowo, na Zachodzie funkcjonuje już sektor przemysłu poświęcony budownictwu pasywnemu. Odbywają się nawet targi, prezentujące materiały, urządzenia i najnowsze technologie. U nas wielu z nich jeszcze nie ma, trzeba byłoby więc sprowadzać je z zagranicy. A to dodatkowo podniosłoby koszty budowy.

Przede wszystkim doskonała szczelność
Dom pasywny powinien być zbudowany tak, aby jak najbardziej ograniczyć wszelkie straty energii. Podstawą są warstwowe, szczelne ściany, w których minimalna grubość warstwy izolacyjnej (styropianu, wełny mineralnej lub włókien celulozowych) to 40 centymetrów. Taka sama warstwa materiału powinna ocieplać dach oraz podłogę na gruncie. Dom musi być skonstruowany tak, by nie było w nim żadnych mostków termicznych, sprzyjających uciekaniu ciepła, a tym samym utracie energii.

Równie ważnym elementem domu pasywnego są szczelne okna. Najlepsze będą potrójnie szklone i wypełnione gazem szlachetnym i umocowane w wielokomorowych ramach. Muszą też mieć jak najniższy współczynnik przenikania ciepła.

Niewielkie nakłady energii na ogrzewanie
Dzięki doskonałej szczelności system ogrzewania w domu pasywnym może być zredukowany do minimum. W tradycyjnych domach największa część energii jest wykorzystywana do ogrzewania ich pomieszczeń, a podgrzanie ciepłej, użytkowej wody tanowi niewielki procent wydatków na energię. Tymczasem w domach pasywnych jest na odwrót. Wystarczy niewielkie dogrzanie powietrza wlotowego, by ogrzać cały dom. Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania jest na tyle niewielkie, że można zrezygnować z osobnego, aktywnego rozprowadzania ciepła. Jeśli dom pasywny zostanie wykonany z największą starannością, roczny koszt jego ogrzewania może być równy miesięcznym kosztom ogrzania mieszkania w bloku.
Anna Banaszkiewicz

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB