Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Regularny przegląd zapewni spokojny sen

2013-03-20 17:18:15 (ost. akt: 2013-03-20 17:18:07)

Jak często kontrolować stan techniczny budynku? Kontrola całego obiektu powinna odbywać się co pięć lat, natomiast przynajmniej raz w roku powinny być przeglądane kluczowe elementy dla zachowania prawidłowego stanu budynku.

Każdy właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek wykorzystywać obiekt zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami, jakie nakłada na niego ochrona środowiska. Musi też utrzymywać go we właściwym stanie technicznym i estetycznym. Co konkretnie należy sprawdzać i w jakich odstępach czasu? Warto zajrzeć do ustawy Prawo Budowlane, gdzie wszystko zostało dokładnie wyszczególnione. W razie jakichkolwiek wątpliwości trzeba powoływać się na konkretne przepisy.

Raz na pięć lat trzeba sprawdzić stan sprawności technicznej i wartości użytkowej całego obiektu, a także estetykę zarówno budynku, jak i jego najbliższego otoczenia. Niezbędna jest też kontrola instalacji elektrycznej i piorunochronnej — sprawdzenie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń, odporności izolacji przewodów, a także uziemień instalacji i aparatów.

Natomiast raz w roku trzeba sprawdzić stan przewodów kominowych, instalacji gazowych oraz urządzeń służących ochronie środowiska. Warto dokładnie przyjrzeć się tym elementom budynku i jego instalacji, które są narażone na szkodliwe wpływy atmosferyczne oraz niszczące działania czynników, które występują podczas użytkowania obiektu.

Od tych standardowych reguł są, jak zwykle, wyjątki: budynki o powierzchni zabudowy powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych oraz budynki o powierzchni dachu powyżej tysiąca metrów kwadratowych muszą być kontrolowane częściej. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku kontrola powinna być przeprowadzana co pół roku. Poddany kontroli musi być też budynek, który ucierpiał w wyniku trzęsienia ziemi, powodzi, pożaru czy osunięcia się ziemi – w tych przypadkach obiekt trzeba gruntownie sprawdzić pod kątem bezpiecznego użytkowania.

Jeżeli inspekcja nadzoru budowlanego wykaże uchybienia podczas rutynowej kontroli, zarządca budynku lub jego właściciel ma obowiązek usunąć je. Jeśli są to elementy, które zagrażają życiu lub zdrowiu mieszkańców, naprawy trzeba dokonać jeszcze w trakcie obecności inspekcji lub krótko po jej zakończeniu. Natomiast jeżeli zarządca nie spełni obowiązku okresowej kontroli lub nie prowadzi dokładnej dokumentacji budynku, może zostać ukarany karą grzywny. Dotkliwsze sankcje grożą za nieusunięcie groźnych usterek, pomimo zalecenia inspektorów nadzoru budowlanego. Jest to już wykroczenie, podlegające nie tylko karze grzywny, ale też aresztu i ograniczenia wolności.
abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB