Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Kredyt hipoteczny na budowę domu

2013-03-20 17:08:35 (ost. akt: 2013-03-20 17:14:06)

Kredyt hipoteczny to nie tylko najlepszy sposób na zakup mieszkania. Wiele osób w ten sposób finansuje też budowę domu. Uzyskanie takiego kredytu jest dużo trudniejsze, ale możliwe. Podobnie jak w przypadku kredytów na zakup mieszkania, kredytobiorcy chcący wybudować własny dom mają z czego wybierać.

Uzyskanie kredytu hipotecznego na budowę domu jest bardziej problematyczne niż pożyczenie kapitału na zakup już istniejącego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Bank nie może bowiem w tym przypadku uzyskać odpowiedniego zabezpieczenia hipotecznego, gdyż nieruchomość faktycznie jeszcze nie istnieje.

Problem zostaje w części rozwiązany, gdy kredytobiorca jako wkład własny wnosi działkę, na której planuje wybudowanie domu. Można wtedy otrzymać kredyt hipoteczny, jednak różni się on od tego zaciąganego na zakup mieszkania. Zabezpieczeniem hipotecznym ma być powstający dom, dlatego bank systematycznie wypłaca kredyt w transzach, wraz z postępami na placu budowy.

Kredytobiorcy, którzy chcą uzyskać pieniądze na budowę domu, muszą spełnić sporo dodatkowych warunków. Pierwszym i podstawowym jest projekt budowy domu, bez którego nie warto nawet zaczynać poszukiwań i analizować bankowych ofert.

Zatwierdzenie kolejnych etapów budowy, to nie jedyny nadzór ze strony kredytodawcy, w którego interesie leży wykonanie zgodne z projektem. Podczas prac budowlanych kredytobiorca musi być przygotowany na możliwą wizytę ewentualnymi nadzoru budowlanego, który skontroluje prawidłowy przebieg prac i wykluczy ewentualne niedociągnięcia. Mogą one bowiem w przyszłości obniżyć wartość nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie kredytu hipotecznego.

Podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych na zakup mieszkania, także warunki kredytów na budowę domu są różne w zależności od banku. Różnice dotyczą zarówno wysokości kwoty kredytu, wysokości rat, marż, oprocentowania i warunków dodatkowych, które należy spełnić, by zawrzeć umowę kredytową.

Banki podczas przedstawiania oferty konkretnemu kredytobiorcy biorą pod uwagę indywidualne czynniki: wysokość zarobków, posiadanie innych zobowiązań, historię kredytową itp. Pod uwagę trzeba również wziąć koszty ubezpieczenia nieruchomości, które każdy kredytobiorca będzie musiał wykupić. Klienci mają wolną rękę, jeśli chodzi o wybór ubezpieczyciela, z którego oferty skorzystają. Tutaj również warto przeanalizować wiele ofert, gdyż różnice w rocznej składce ubezpieczenia mogą sięgać nawet kilkuset złotych.
Anna Banaszkiewicz

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB