Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Tania i czysta energia z pompy ciepła

2013-03-20 16:48:26 (ost. akt: 2013-03-20 16:54:32)

Pompy ciepła, choć kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych, są coraz chętniej wybierane. Jednorazowy spory wydatek zapewnia bowiem tańsze ogrzewanie domu przez długie lata, a co za tym idzie, znaczne obniżenie kosztów jego utrzymania.

Ogrzewanie przy użyciu pomp ciepła znajduje szerokie zastosowanie zarówno w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, jak i w przemyśle. Pompy ciepła idealnie sprawdzą się w domach wyposażonych w ogrzewanie niskotemperaturowe, na przykład podłogowe lub ścienne. Ciepło pozyskiwane za pomocą pompy ma bowiem niższą temperaturę niż to, które powstaje w kotłach na węgiel, olej czy gaz.

Większość ciepła będzie za darmo
To nie jedyna różnica między pompą a kotłem. Najważniejszą jest wykorzystywane przez nie źródło energii. Kotły zużywają olej, węgiel lub drewno, które z roku na rok są coraz droższe. Natomiast pompy ciepła wykorzystują darmową energię — zgromadzoną w gruncie, wodach podziemnych czy powietrzu. Jednak, aby tę energię pozyskać, a następnie przetworzyć, pompa wymaga dostarczenia pewnej ilości energii do zasilenia sprężarki i pompy obiegowej, która dostarcza wytworzone ciepło do domowego systemu grzewczego.

Ciepło, które pompa oddaje do systemu grzewczego, w jednej czwartej dostarczane jest do urządzenia w formie energii elektrycznej, a trzy czwarte pochodzi z naturalnych źródeł energii. Czyli trzy czwarte ciepła w naszym domu, dzięki pompie mamy za darmo. Warto tu dostrzec korzyści nie tylko finansowe, ale też ekologiczne — pompy ciepła zmniejszają wykorzystanie energii pochodzącej ze spalania paliw kopalnych, a co za tym idzie, obniżają emisję do atmosfery produktów ubocznych tego spalania.

Z gruntu i wód gruntowych
Aby pompa ciepła efektywnie pracowała, powinna mieć jak najlepsze źródło ciepła. Najczęściej wykorzystywane są wody gruntowe i grunt, natomiast powietrze znacznie rzadziej. Najlepszymi zasobami energii są wody gruntowe, gdyż przez cały rok mają jednakową temperaturę, a co za tym idzie gwarantują wysoką i niezmienną efektywność układu grzewczego.

Jeżeli chcemy pozyskiwać ciepło z wód gruntowych, musimy prze zainstalowaniem pompy wykopać dwie studnie. Z pierwszej, instalacyjnej, pompa będzie pobierać ciepło, a przez drugą, zrzutową, schłodzona woda będzie wracać do gruntu.

Jeśli natomiast źródłem ciepła dla pompy ma być grunt, konieczna jest instalacja kolektorów gruntowych. Są to ułożone w ziemi rury z polietylenu, w których krąży niezamarzający płyn. W zależności od tego, czy wykopy mają być głębokie i mniejsze lub bardziej rozległe, ale płytkie, kolektory mogą być: pionowe, poziome lub spiralne.

Najtańsze i najłatwiejsze, choć w Polsce najmniej popularne, jest pozyskiwanie ciepła z powietrza. To idealne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku, gdy mamy niewielką działkę i wykopanie studni lub wkopanie kolektorów jest niemożliwe. Nowoczesne pompy ciepła są w stanie pozyskiwać ciepło z powietrza nawet w zimie, gdy temperatura spada do -20 stopni. Pompy ciepła wykorzystujące powietrze są najprostsze w montażu, a co za tym idzie — najtańsze. Minusem jest natomiast hałas, który powstaje przy przepływaniu mas powietrza. Warto więc tak umieścić pomieszczenie węzła cieplnego, aby znajdowało się jak najdalej od części mieszkalnej budynku.

Inwestycja w pompę szybko się zwróci
Koszty, jakie trzeba ponieść na montaż pompy ciepła, są porównywalne do kosztów przyłącza gazowego i dzierżawy zbiornika z gazem (w przypadku ogrzewania gazowego) lub kosztów budowy kominów spalinowych i wentylacyjnych oraz zapewnienia pomieszczenia na olej (w przypadku ogrzewania olejowego). Trzeba też zainwestować w wykonanie dolnego źródła. Pomimo tych nakładów, pompy ciepła są najtańszą w eksploatacji formą ogrzewania. Wydatki poniesione na inwestycję w system zwrócą nam się po kilku latach.
Anna Banaszkiewicz

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB