Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Dobry czas na kupno własnego M

2013-03-20 16:39:57 (ost. akt: 2013-03-20 16:46:37)

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Duża oferta mieszkań, szeroki wybór lokalizacji, metrażu czy standardu wykończenia oraz stopniowo taniejące kredyty zachęcają do kupna mieszkań na wiosnę. Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest stabilna, a zainteresowanie kupujących nadal wysokie. Jeśli dodamy do tego fakt, że osoby zainteresowane kupnem mieszkania mają silną pozycję w negocjacjach z deweloperami, zakup własnego M właśnie teraz może być bardzo korzystny.

Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych to okazja, aby zakupem własnego mieszkania zainteresowały się osoby, które do tej pory odwlekały tę decyzję. W porównaniu z latami ubiegłymi ceny mieszkań są obecnie stosunkowo niskie. Mieszkania prosto od deweloperów kosztują dziś około 9 procent mniej niż rok temu o tej samej porze, na przełomie zimy i wiosny. Biorąc pod uwagę średnie ceny transakcyjne z kilku poprzednich lat oraz uwzględniając poziom inflacji można stwierdzić, że dzisiejsze ceny mieszkań odpowiadają tym z 2006 roku. A były to czasy, zanim nastąpiło cenowe szaleństwo, a koszty zakupu mieszkań rosły z sezonu na sezon. Ceny w ostatnich miesiącach spadały z powodu dużej nadwyżki niesprzedanych mieszkań. Dostępnych w sprzedaży mieszkań jest dziś o kilkadziesiąt procent więcej (30-50 procent w zależności od miasta) niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.

Mniej inwestycji, mieszkań będzie mniej
Pomimo, że mieszkania są dziś najtańsze od kilku lat, nie ma co liczyć, że ceny nadal będą się obniżać. Również najniższa od kilku lat jest liczba rozpoczętych inwestycji i wydanych pozwoleń na budowę. Osoby, które mają sprecyzowane oczekiwania co do własnego mieszkania, powinny więc od razu zacząć rozglądać się za ofertą dla siebie.

Szeroki wybór mieszkań nie będzie, niestety, trwał w nieskończoność. Zakup własnego M warto przyspieszyć, gdyż za rok czy dwa, w obliczu malejących inwestycji deweloperów wybór może nie być już tak duży. Co więcej, mniejsza liczba dostępnych na rynku mieszkań może przełożyć się na ponowne wzrosty cen. Do zakupu mieszkania na wiosnę zachęca też fakt, że właśnie o tej porze roku wielu deweloperów kończy realizację swoich inwestycji. Po czasie zimowego uśpienia, gdy sprzedaż mieszkań zazwyczaj jest niższa niż w innych porach roku, na rynku pojawiło się mnóstwo ofert i wiele okazji cenowych.

Największą popularnością cieszą się obecnie mieszkania o średnim metrażu, od 45 do 55 mkw. Najczęściej jest to spowodowane możliwościami nabywczymi kupujących. Od początku 2013 roku odnotowano jednak stopniowy wzrost zainteresowania mieszkaniami dużo większymi oraz apartamentami, jednak ich ceny utrzymują się na mniej więcej stałym poziomie.

Będą zmiany w Rekomendacji S IV
Do zakupu mieszkań inwestorów mobilizują także bankowcy. Aktualnie są uzgadniane zmiany do Rekomendacji S IV. Dla wielu osób, które chcą kupić mieszkanie będą one niekorzystne — banki ograniczą możliwość finansowania kredytem hipotecznym stu procent wartości nieruchomości. Dla osób, które nie mają wkładu własnego może to być problem nie do przejścia w staraniu o własne M. Warto więc zainteresować się kupnem mieszkania, zanim zmiany do Rekomendacji S IV wejdą w życie. Od 2014 roku zacznie obowiązywać obligatoryjny wkład własny do zakupu każdego mieszkania finansowanego kredytem hipotecznym. Komisja Nadzoru Finansowego proponuje, by początkowo było to 10 procent wartości mieszkania, a później aż 20 procent. Są to jednak na razie luźne propozycje, jakie będą faktyczne wartości wkładu własnego, dowiemy się zapewne za kilka miesięcy. Abc

Co nowego w kredytach hipotecznych?
Kredyty hipoteczne są dziś tańsze niż w ubiegłym roku. Przeciętna marża dla kredytu w złotówkach nie uległa zmianie, nadal wynosi 1,49 procenta. Po raz kolejny w ostatnim czasie spadło natomiast oprocentowanie kredytów hipotecznych. Teraz jest to już tylko 5,3 procenta, jednak analitycy przewidują, że w najbliższym czasie wartość ta jeszcze spadnie nawet poniżej 5 procent. Jest to spowodowane obniżką stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski, która pociągnęła za sobą spadek stawki Wigor 3M. Jeszcze nie wszystkie banki odnotowały te spadki w podawanym przez siebie oprocentowaniu kredytów hipotecznych, możemy więc spodziewać się, że będzie ono jeszcze spadać.

Niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych to bardzo dobra wiadomość zarówno dla osób, które planują zakup własnego domu lub mieszkania, jak i dla kredytobiorców, którzy już spłacają zaciągnięte kredyty. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku rata dla przeciętnego kredytu na 300 tysięcy złotych udzielonego na 30 lat obniżyła się o 227 złotych, czyli poszła w dół aż o 12 procent. A co za tym idzie, wzrosła dostępna kwota dla kredytów zaciąganych w złotówkach, czyli zdolność kredytowa przeciętnego kredytobiorcy jest dziś kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy wyższa niż jeszcze kilka miesięcy temu.
abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB